Aramak için Enter tuşuna, çıkmak için ise Esc tuşuna basabilirsin.
Hollanda Rehberi

Hollanda

Hollanda

Hollanda Rehberi ,
Hollanda Rehberi

Karayip sınırlarında üç adası bulunan Hollanda’nın aynı zamanda Batı Avrupa’nın büyük bölümünde toprakları yer almaktadır. Deniz seviyesinin altında genel itibariyle toprağı bulunan ülkenin ismi de buradan gelmektedir. İngilizce dilinde “alçak ülke” olarak tabir edilen “Netherlands” denilmektedir Hollanda için. Ayrıca Belçika ve Lüksemburg gibi ülkelerle birlikte Benelüks ülkelerini oluşturmaktadır. Liman bakımından da zengin olan Hollanda’nın Rotterdam şehri Avrupa’da yer alan en büyük limanlardan bir tanesidir.

Meşruti monarşiye dayalı yönetim biçimini benimseyen Hollanda’nın nüfus yoğunluğu fazla bir ülke olma özelliği de göstermektedir. Holştayn olarak tabir edilen inekleri, yel değirmenleri, bisikletleri, laleleri ve peyniri açısından tanınmaktadır. Bunun da dışında tanıdığı sosyal haklarlarla da gündeme gelmeyi başarmış bir ülkedir. Bunların yanı sıra Hollanda’da eşcinseller için de haklar bulunmaktadır, bunun en somut örneği; eşcinsel evliliğin yasal olmasıdır. OCED, NATO ve Avrupa Birliği gibi gelişmiş kuruluşlarda da üyelikleri bulunmaktadır.

Kyoto Sözleşmesini (iklim tahribatı, değişikliği ile mücadele platformu) imzalayan ender ülkelerden bir tanesidir. Eskiden Hollanda’da Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, Uluslararası Adalet Divanı, Uluslararası Ceza Mahkemesi, Europol bulunmaktaydı.

20 tane ulusal parkın bulunduğu Hollanda’da doğa ve çevrenin korunması için de sayısız kurallar bulunmaktadır. Yeşillik ve doğaya sahip çıkmayı ilk edinmiş çevre dostu bir ülkedir. Ormanlar, göller, kumular gibi yapılar ülkenin korunan yerleridir. Coğrafi terim olarak da gel-git ülkesi olan Hollanda estetik bir hattın oluşturduğu bir ülkedir. Biyoçeşitlilik bakımından zengin ve özel olan ülkenin sadece ülke sınırları içerisinde değil dünyada bulunan kurumlar tarafından da korunan yerleri vardır. Wadden Denizinin kıyıları UNESCO tarafınca “Dünya Mirası” listesine eklenmeye uygun görülmüştür.

Amsterdam Hollanda ülkesinin başkentidir. Hollanda 12 şehir ve 3 denizaşırı openbare lichamen (kamu yönetimi) gibi birimlerden oluşmaktadır. Openbare lichamen olarak tabir edilen ve kamu yönetimine tabi olan birimler ise Karayipler sınırlarında bulunmaktadır. Ayrıca Hollanda’da diğer önemli şehirler olarak bunlar yer almaktadır: Rotterdam, Deventer ve Lahey’dir. Yönetim merkezi her ne kadar Lahey olsa da Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dır. Yönetim merkezinin Lahey olmasının sebepleri de şöyle sıralanabilir: Uluslararası Adalet Divanı ve Ceza Mahkemesinin orada bulunmasıdır.

Hollanda Rehberi
Hollanda Nerede?
Batıda ve kuzeyde Kuzey Denizi, doğuda Almanya ve güneyde Belçika ülkeleri ile sınır komşusu Hollanda Avrupa ülkesidir.
Hollanda’da Hangi Diller Konuşulmaktadır?
Flemenkçe Hollanda’da yaygın olarak kullanılan birinci dil olarak kabul görülmektedir. Kendisine özgü vurgular yapan dilin farklı aksanları ülkede konuşulmaktadır. Bunun da dışında ülke sınırları içerisinde İngilizce de yaygın bir biçimde kullanılan dildir.
Hollanda’da Din Ve İnanç Nasıldır?
Hristiyanlık dinine inanların sayısı ülkede büyük bir bölümü oluşturmaktadır. Bunların %25 oranı da Katolik mezhebine mensup kişilerdir. Müslümanların da yaşadığı ülkede %10 da Protestan bulunmaktadır. Agnostik ve ateist olanların sayısı yani herhangi bir dine bağlı olmayan kişilerin de sayısı ülkede yaklaşık %50’lik bir dilimi oluşturmaktadır.
Hollanda’ya Ne Zaman Tatile Gidilir?
Sıcaklığın 20-25 derecenin üzerinde olduğu ve ılık günler olarak tabir edilen günler ki bu da nisan-ekim ayları arası olan süreci kapsıyor. Bazı yerlerinde mart, kasım ve hatta hatta bazı yerlerde şubat ayında bile sıcak havaların hissedildiği görülüyor. Sıcaklığın net bir biçimde 25 derecenin üstünde olduğu vakit ise mayıs-eylül arasıdır. Haziran ve ağustos aylarında ise tropik nem seviyelerine seyir edilir. Bahar ya da sonbahar aylarında Hollanda’da ziyaretçi akınlarının olduğunu söylemek hiç de yanlış bir tutum olmaz.
Hollanda Kültürü Nasıldır?
Açık bir biçimde hareket eden ve tolerans sahibi olan insanlar topluluğu oluşturmaktadır. Hollanda kültüründe dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir tanesi de garson çağrılırken “sesin bağırma seviyesinde” olmamasıdır. Çoğu yerlerde el ile çağırmak bile daha nazik bir hareket olarak görülüyor. Çatal ve bıçağı yedikten sonra saat 15.15’teymiş gibi bekletmeniz garsonlar tarafından beklenir Hollanda’da. Bu bir nevi “doydum, kaldırabilirsiniz” anlamına gelmektedir. Özgürlük ülkesi olarak tanımlanan ülkede devlet kontrolünde uyuşturucu ve benzeri maddelerin tüketilmesi bile yasal bir durumdur. Coffe shops gibi yerlerde hatta uyuşturucu satılması yasal bir durumdur. Yeni tanışık oldukları insanlara isimleri ile hitap etme gibi özelliği bulunan Hollandalılar son derece nazik ve cana yakın insanlardır. Özellikle de hemen tanıştıkları insanlar ile kaynaşırlar. Göz temasından hoşlandıkları gibi şatafatlı sözlerden hoşlanmazlar. Yemek veya alışveriş için gittiğiniz yerlerde Amsterdam dışında çok kredi kartı kullanılmaz. Banka kartı genel itibariyle tercih edilir. Bazı yerlerde ise Hollanda bankası olmayan kartlar ise problem çıkabilmektedir. Bunun için de yanınızda nakit bulunması gayet önemlidir. Fiyatlar da yuvarlanır genel olarak, örneğin 4.98 avroluk bir ürün gördüyseniz bunu 5 avroya alıyorsunuz.
Hollanda Mutfağı
Hollanda, Amsterdam genel olarak baz alındığında soğuk bir iklime sahip olduğundan ötürü çok geniş bir yemek kültürüne sahip değildir. Patates, lahana ve et üçlüsünden genel itibariyle Hollanda yöresel yemekleri yapılıyor. Et derken; tavuk ve balık da yemeklere dahil edilmektedir. Yanına ise lahana ve patates genel itibariyle sunulmaktadır. Amsterdam’a gelen farklı etniklerin göçleri sonucu itibariyle farklı yemek kültürleri de gelmiştir. Sizler Hollanda’ya gittiğinizde mutlaka “Hollanda Peynirleri” tadına bakınız. Sokak pazarlarının yanı sıra bir çok dükkanda bunlara rastlamanız mümkündür. Gouda ise Hollanda’da en meşhur peynir olarak bilinmektedir. Bu mutfaktan yemek tadacaksanız Gouda peynirinin tadına bakınız mutlaka.
Hollanda Rehberi
Amsterdam
Hollanda’nın başkenti ve göbeği olan Amsterdam çok farklılıkları bünyesinde barındırmaktadır. 7 bin gibi bir sayıya yakın tarihi binanın bulunduğu bu devasa şehir Avrupa için tarihin koktuğu şehir olarak tanımlanıyor. Durum böyle de olunca gezilecek yerlerin de çok olacağı anlamına gelmektedir. Bunun yanında da Hollanda’da bisiklet aracılığıyla da gidebileceğiniz turistik mekanlar bulunmaktadır.
Hollanda Rehberi
Van Gogh Müzesi
Dünyanın hemen hemen her yerinden gelen ziyaretçileri ağırlayan Van Gogh müzesi meşhur bir müzedir. 200’den çok tablo, 500’e yakın çizimle de Van Gogh gibi ünlü bir sanatçıya ait en derin soluklu koleksiyonu barındırıyor. Çocuklar için sanat atölyelerinin de olduğu müze Cuma akşamları saat 22.00’a kadar açık bir biçimde hizmet vermektedir. Yıllar geçtikçe modern bir biçimde dizayn edilen müze daha da ihtişamlı bir hal almıştır.
Amsterdam Kraliyet Sarayı
Hollanda’nın Parlamento Yasası’nın koruduğu üç tane saraydan sadece bir tanesi de Amsterdam Kraliyet Sarayıdır. Jacob van Camber tarafınca 17. Yüzyılda yapılmıştır. Kral Louis Banaparte Napoleon’nun Kraliyet Sarayı ve daha sonraları ise Hollanda ülkesinin Kraliyet Sarayı olmuştur. Dam Meydanından yer almaktadır müthiş saray. Pazartesi dışında her gün ziyaretçiye açık bir saraydır.
Amsetrdam Çiçek Pazarı
Ülkede belki de en hoş kokan yer olarak tabir edilen Amsterdam Çiçek Pazarı, orada bulunan ve eski kanallardan bir tanesi sayılan Singel üzerine inşa edilmiştir. Dünya’da ilk yüzen çiçek pazarı olarak da yerini almaktadır. 1862 yılında kurulmuş pazarda gezerken dünyada nam salmış Hollanda’nın lalelerinin hoş kokularıyla bir değişik oluyorsunuz.
Hollanda Rehberi
Dam Meydanı
Yerli halkla buluşmak istiyorsanız gideceğiniz mekanın başında Dam Meydanı gelmektedir. Amsterdam Kraliyet Sarayı gibi ülkenin önemli yapıtları da bu meydanda bulunmaktadır. Bunun da dışında 1956 yılında 2. Dünya savaşında hayatını kaybeden insanları anmak suretiyle dikilmiş bir anıt da yer almaktadır. Hava durumu ve mevsim fark etmeksizin burada kalabalık görebilirsiniz. Ayrıca bir cafe ya da barda oturmak istiyorsanız masa beklemek zorunda kalmanız mümkündür.
Amsterdam Peynir Müzesi
Buraya gelip de peynir yemeden gitmek saygısızlık olur desek kabalık etmiş olmayız. Sizler burada gezerken ücretsiz tadımlık peynir dışında buradaki peynirlerin tarihçesini öğrenmeye de zaman bulacaksınız. Eşsiz bir tadı ile tattığınız peynir sizde çok farklı izlenimler bırakacaktır kesinlikle. Bu da Hollanda için yaklaşık 600 yılık bir gelenek.
Write a Review

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rating*