Büyük Avrupa Turu

Merhaba;

Bu sayfadaki içerikler kategorilere ayrılmıştır. Şuanda “Başvuru İşlemleri” ile ilgili içerikleri görüntülüyorsunuz. Diğer kategori içeriklerini (Tur Programları, Ödeme İşlemleri vb.) incelemek için yanda veya altta bulunan menüyü kullanabilirsiniz.

 • Program toplam 17 gün sürmektedir.
  Toplam olarak 13 ülke 18 şehir gezilecektir.
 • Otobüslerimiz uzun yolculuklara uygun konfora sahip ve aynı zamanda yeni model otobüsler olarak belirlenir
 • Tüm katılımcılar ailemizin birer üyesi ve parçası olarak kabul edilir.
 • Otobüsle Avrupa Turlarımıza katılan herkes tur paketlerimizden istediği tura bir sonraki sene indirimli katılır.
 • İki gece üst üste gece yolculuğu yapılmaz.
 • Otellerimiz şehir merkezlerine mümkün olan en yakın yerden ayarlanır.

Tur Fiyatı 685 €
Tur Kalkış Noktaları Ankara ve İstanbul
Tur Süresi 17 Gün
1. Tur Kalkış Zamanı 04.07.2019 - Saat: 12:00
1. Tur Dönüş Zamanı 20.07.2019 - Saat: 22:00
2. Tur Kalkış Zamanı 01.08.2019 - Saat: 12:00
2. Tur Dönüş Zamanı 17.08.2019 - Saat: 22:00

 

Gidilecek Ülke Sayısı 13
Gidilecek Şehir Sayısı 18
Erken rezervasyon indirimi 165 €
Erken rezervasyon bitiş tarihi 15.02.2019 - Saat: 23:00
Tur Normal ücreti          850€
  İndirimden  faydalanacak yolcu sayısı 45

Detaylı bilgi görüntülemek için lütfen üzerlerine tıklayınız.

1. Durak Sofya, Bulgaristan

Bulgaristan’ın başkenti Sofya zaman zaman el değiştirmiş 8. Yüzyıldan sonra Roma’nın yönetimine geçmiş, 14. Yüzyılda Osmanlı’nın yönetimine geçmiş ve en son Osmanlı Rus savaşından sonra Osmanlı’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Jeopolitik konumu ve ülkelerin menfaatleri açısından önemli bir noktada olduğundan dolayı zaman zaman ülkelerin savaş konusu olmuş lakin bağımsızlığını ilan etmiştir.Sofya tabiri caiz ise Avrupa’ya açılan kapıdır. Avrupa’ya giden bir kişi Sofya’dan geçmek durumundadır. Bulgaristan’ın en büyük şehridir.Bulgaristan her ne kadar Avrupa Birliği’ne dahil olsa da Shengen Bölgesine dahil edilmemiştir. Bulgaristanın ekonomik durumlarından dolayı kendi parayı olan Leva’yı kullanmaktadırlar. 1 TL 0.5 Leva’ya tekabül etmektedir.Sofya’da yiyebileceğimiz enfes yemekler bulunmaktadır. Tarator Çorbası, Plevne Tavuğu, Bulgar Kebabı, Pritnisa yenilebilir. Göze çok hitap etmeyen yemekler olsa da mideye hitap edecek ve karnınızı bir hayli doyuracaktır. Ve tüm Balkanların geleneksel içkisi kabul edilen Rakiya’yı içebilirsiniz. Zagorka ve bizde olduğu gibi Bulgaristan’ın da Boza’sı bulunmaktadır.Sofya’da gidilebilecek gece kulüpleri Cleopatra Club, Briliantin Club, Club Chervilo, Yalta Club, Retro Club’tur. Anlaşıldığı üzere çok fazla gece kulübü bulunmaktadır. Ulaşım ise taksilerle yapılabilmektedir. Ulaşımın hayli ucuz olmasından ötürü taksi ücretleri de bir hayli ucuz durumdadır.Alexander Nevsky Katedrali, Dragalevtsi Monastery,Royal Palace, Ayasofya, Sofya Zoo, Kodi Seyfullah Camii, Sofya Büyük Cami’ne gidilebilir.Sofya’nın nüfusu yaklaşık olarak 1.300.000 kişidir. Yüz ölçümü ise 492 km2’dir.Sofya’nın kuzeyinde Romanya, doğusunda Türkiye, güneyinde Yunanistan, batısında Makedonya ve Sırbistan bulunmaktadır.Bulgaristan’ın resmi dili Bulgarca’dır.Temmuz ve Ağustos aylarında hava sıcaklığı 24-30o arası değişmektedir. Bulgaristan yapısı itibari ile soğuk bir şehir olduğundan gezmek için en ideal mevsim yaz mevsimidir.

2.Durak: Belgrad, Sırbistan

Belgrad Orta Çağ’da Bizans, Bulgar ve Macar ve Sırp Despotluğu’na girdi. 1500’lü yıllarda Osmanlı himayetine girdi ve Avusturya-Osmanlı savaşından sonra Osmanlı’dan ayrıldı. 2006 yılında ülke tamamen dağıldı ve Sırbistan bağımsızlığını ilan etti.I. ve II. Dünya Savaşı ssırasında çokça hasar görse de zaman içinde kendini toparladı ve şu anki halini aldı.Belgrad Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Şehrin yemyeşil olması, insanların samimi olması, Türkiye’den Vize istememesi, şehrin pahalı olmaması ve nefis yemeklerinin olması Belgrad’a gitmek için bize gerekli sebepleri vermekte.Belgrad gece hayatı, pubları, diskoları ile eğlencenin merkezidir. Mr Stefan Braun, Club Angels,Beton Club ve Club Sound’a gidilebilir.Belgrad’da Fortress Square, Cumhuriyet Meydanı, Old Palace, Saca Catedral, Stone Square, Nicola Tesla Museum, New Belgrade, Zemun ve Skardarlija Caddesi’ne gidilebilir.Belgrad’ın nüfusu yaklaşık olarak 1.250.000, yüzölçümü 359 km2’dir.Belgrad’ın kuzeyinde Macaristan,doğusunda Romanya, batısında Bosna Hersek, güneyinde Kosova ve Makedonya, güneydoğusunda Bulgaristan bulunmaktadır.Sırbistan’ın para birimi dinardır. 1 TL yaklaşık olarak 32 Dinar’a denk gelmektedir. Lakin paranın alış gücü düşük olduğundan 20-30 Dinar’a bir şişe su alınabilmektedir.Belgrad’da Cevapi/Cevapcici Kebabı, Pljeskavica, Snicla, Sopska Salatası, Havyar yenilebilir,Niksicko, Rakija, Sljivovica içilebilir.Sırbistan’da Sırpça konuşulmaktadır. Lakin şehrin turistik özelliğinden dolayı İngilizce derdimizi anlatabilmemiz mümkündür.Temmuz Ağustos ayları Belgrad’ın yemyeşil doğasını ve sıcak havasını yakalamak için en ideal zamandır. Temmuz ve Ağustos aylarında ortalama sıcaklık 28-35o arasında değişmektedir.

3.Durak: Budapeşte, Macaristan

Budapeşte zaman zaman farklı medeniyetlerin eline geçmiştir. Hunların, Macarların ve 1526’da Osmanli himayesine girmiştir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne göre 20’den fazla camii, 40’tan fazla mescit olduğu bilinmektedir. Lakin bunların birçoğu şu ada ayakta değildir. II. Dünya savaşında Nazi Almanyası tarafından tahrip edilse de şu anki halini korumayı başarmıştır. Macaristan’ın başkenti Tuna Nehri’nin iki parçaya ayırdığı Buda ve Peşte bölgesinin birleşmesiyle oluşmuştur. Zincirli Köprü’nün yapılmasıyla Buda ve Peşte birleşterek Budapeşte’yi oluşturmuştur. Mimari dokusu, sıcakkanlı insanların olması, Barok ve Gotik mimarisinin şehre hakim olması kendine hayran bıraktıracak ölçüde mimari şehre bir daha gelme arzusu oluşturuyor.Macaristan’ın para birimi Forint’dir. 1 TL 81 Forint’e denk gelmektedir.Budapeşte’de Langos, Kürtoskalacs yenilebilir, Fröccs, Palinka içilebilir.Budapeşte’de gece hayatı çeşit çeşittir. Szimpla Kert, Peaches and Cream, BadGirlz Club, Studio Club’ı önerebilirim. Lakin bunların içinde en değişik konseptli olanı ve en eğlenceli olanı Szimpla Kert’tir. Bunların dışında Tekne turu ile eğlenilmesi mümkündür.Vörösmarty Meydanı, Stephen Bazilikası, Parlamento Binası, Budapeşte’nin en meşhur ikonu Szechenyi Bridge, Andrassy Caddesi, Vaci Utca, Buda Kalesi, Gellert Tepesi, Matthias Kilisesi, Halaszbastya, Trinity Meydanı,Şehrin yüzölçmü 525 km2, nüfusu 1.700.000’dir.Macaristan’ın Kuzeyinde Slovakya, Doğusunda Romanya, Kuzeydoğusunda Ukrayna, Batısında Avusturya, Güneybatısında Slovenya, Güneyinde Bosna Hersek ve Sırbistan bulunmaktadır. Budapeşte’ye en yakın şehir Slovakya’nın başkenti Bratislava’dır.Macaristan’da Macarca konuşulmaktadır. Lakin şehirde İngilizce konuşan nüfusun bir hayli olması, iletişim kurmayı kolaylaştırmaktadır.Temmuz ve Ağustos ayları için ortalama sıcaklık 22o’dır.

4.Durak: Bratislava, Slovakya

1.yüzyılda Posonium olarak bilinen şehir 9. yüzyılda Büyük Moravya İmparatorluğu’nun egemenliği altına girmiştir. 1278 yılında ise Macaristan şehre el koymuş ve şehir yaklaşık 500 sene boyunca Macaristan’ın başkenti olarak kalmıştır. Çekoslovakya’nın kurulması ile Slovakya’nın başkenti konumuna geçen şehir sonrasında belli bir süre Alman yönetimindeki bağımsız bir eyaletin başkenti olarak da kalmıştır. 1 Ocak 1993’te Çekoslovakya’nın ikiye ayrılması ile şuan ki statüsüne erişti, Slovakya’nın başkenti oldu. Bratislava’nın tarih boyunca farklı egemenliklerin altına girmesi, özellikle birçok egemenliğin başkenti olması şehirde kozmopolit bir yapıya sebep olmuştur. Günümüzde farklı kültürlerin etkisi Bratislava mutfağından, edebiyatına; festivallerinden, mimarisine kadar birçok alanda görülmektedir. Bratislava oldukça küçük bir şehir olmasına rağmen kesinlikle görülmesi gereken başkentlerden biridir. Orta Avrupa’nın buluşma noktası olarak kabul edebileceğimiz Bratislava, çoğu Avrupa şehrinin aksine geleneksel yapısını korumayı başarabilmiştir. Şehrin Stare Mesto (Eski Şehir) olarak adlandırılan tarihi bölümü geleneksel yapının en çok korunduğu alan olmakla birlikte en turistik noktadır. Sokaklarında gezerken kendinizi zamanda yolculuk yapmış gibi hissetmenizi sağlayan güzellikte bir mimariye sahip olan şehir görülmesi gereken onlarca turistik noktayı da içinde barındırır. Dört mevsimi ayrı güzel olan şehirde doğanın tadını çıkarabilir, Slovak mutfağına ait lezzetleri tadabilir, tarih kokan yapıları ziyaret edebilir ve Bratislava’nın renkli gece hayatında eğlenceyi yakalayabilirsiniz. Şehirde size eşlik edecek heykellerle fotoğraf çektirmeyi ve Tuna Nehri üzerindeki köprülerin tadını çıkarmayı da unutmayın.

5.Durak: Viyana, Avusturya

Viyana Avusturya’nın en büyük ve en kalabalık şehridir. 1848 yılında Avusturya’nın genç imparatoru Franz Josef yönetimde ciddi değişiklik yaparak ülkenin hızlı kalkınmasının önünü açar.Bir çok gereksiz yapıyı kapatarak, halkın kullanımına uygun binalar inşa eder. Ekonomik ve kültürel bakımdan gelişerek günümüze kadar gelir. Görkemli yapıları ve Opera konusunda iddialı çıkışı ile turistleri kendine çekmektedir.Viyana Osmanlı’nın Avrupa’ya açılan kapısıydı. Eğer ki Osmanlı Viyana Kuşatmalarının birinde başarılı olmuş olsa idi Avrupa’nın ilerilerine kadar gidecek ve belki de tüm Avrupayı ele geçirecekti ve belki de şu aralar Viyana’ya pasaportsuz bir şekilde gidiyor olacaktık. Lakin başarısız olunan 2 seferle birlikte Osmanlı’nın Avrupa kapısı kapanmış bulundu.Viyana’da en Viyana’nın en meşhur yemeği Wiener Schnitzel yenilebilir. Tafelspitz, Linz Turtası, Kaiserschmarren, Fiakergulasch, Esterhazy Kızartması, Germknödel, Kaiserschmarrny yenilebilir.Viyana’nın meşhur şaraplarından da tadabilirsiniz.Eğlenmek için Donau Techno, Albertina Passage, Cabaret Fledermaus’a gidilebilir. Ve hiç kuşkusuz Viyana’nın bir müzik şehri olmasından dolayı aklımıza ilk gelen şeylerden birisi Opera’dır. Vaktimiz olmasa bile en azından Wiener Staatsoper’i gezmekte fayda var.Bir diğer opera merkezi ise Volksopera’dır.Viyana gezmek için en ideal yerlerden birisi! Çok fazla tarihi eser bulunmakta. Şehrin yüzük biçiminde olması gezmeyi kolaylaştırmaktadır. Ve hakikatten Viyana’da gezilecek, görülecek çok fazla yer bulunmaktadır. Hofburg Palace, Viyana Ulusal Kütüphanesi, Albertina Museum, Naturhistorisches Museum, Leopold Museum, Kunsthistorisches, Votive Church, Belvedere Palace, Schönbrunn Palace, Sigmund Freud Museum, Aziz Stephan Catedral ve en güzel evlerin bulunduğu Hundertwasser House’ya gidilebilir.Viyana’nın yüz ölçümü 83.879 km2, nüfus ise 8.662.000’dir.Viyana’nın sınır komşuları Kuzeyinde Çek Cumhuriyeti, Doğusunda Slovakta, Güneyinde Slovenya ve Macaristan, Batısında İsviçre ve Almanya bulunmaktadır. Şehire en yakın merkez Slovakya’nın Başkenti Bratislava’dır. Avusturya’da birden fazla dil konuşulmaktadır. Almanca,Slovence ve Macarca konuşan birilerinde denk gelmemiz mümkündür. Lakin en çok kullanılan dil Almanca’dır. Bununla beraber hemen herkes İngilizce bilmektedir.Viyana’da Temmuz-Ağustos aylarında ortalama sıcaklık 28o’dir. Viyana Avrupa Birliği’ne dahil olduğundan dolayı Euro kullanmaktadır.

6.Durak: Prag, Çekya

Prag Çek Cumhuriyeti’nin başkenti en büyük şehridir. Çekoslovakya zamanında da başkentlik yapmıştır. Kimi gezginler tarafından Masal Şehri olarak adlandırılmaktadır. Gerçekten de sanki Harry Potter film stüdyolarında dolanıyormuş hissi içinde bulursunuz kendinizi. 2. Dünya Savaşı’nda çokça hasar görmüş lakin sonraki zamanlarda toparlanmıştır. Şehre genelde kiremit rengi hükmetmektedir. Tepeden baktığınızda şehre bir kez daha aşık olacaksınız. Çek her ne kadar Shengen bölgesi içinde olsa da para birimi Koruna’dır. 1 Euro yaklaşık olarak 27 Koruna’ya tekabül etmektedir. 1 TL ise yaklaşık olarak 7’ye denk gelmektedir. Prag’da sokaklarda Trdelnik adı verilen ateşte pişirilern hamur tatlısı yiyebilirsiniz. İçi oyulmuş bir ekmek içerisinde sunulan çorba olan Bramboracka çorbasını, Bohemya Tabağı, Kızarmış Ördek yenilebilir. Ve dünyanın en kaliteli biraları arasında kabul edilen Çek Birası, Bacherovka içilebilir. Old Town Square, Astronomique Clock, Carl Bridge, Prague Castle, Josefov, Petrin Tepesi, Wenceslas Square, Aziz Niklaus Church ve Dans Eden Ev’e gidilebilir. Eğlenmek için Cross Club,Roxy, Bombay, Maxim Bar, Darling Kabare, Captain Nemo’ya gidilebilir. Nüfus 1.900.000, Yüz ölçümü ise 496 km2’dir. Prag’ın Doğusunda Slovakya,Güneyinde Avusturya,Batısında Almanya, Kuzeyinde ise Polonya bulunmaktadır. Çek Cumhuriyetinin nüfusunun %90’unu Çekler oluşturmaktadır. Resmi dili ise Çekçedir. Temmuz-Ağustos aylarında hava sıcaklığı 23-27o arası değişmektedir. Gezmek için en güzel zaman yaz mevsiminin tam ortası Temmuz ve Ağustos ayıdır.

7.Durak: Berlin, Almanya

Berlin Almanya’nın en büyük şehri ve başkentidir. Berlin Nazi Almanya’sının da başkentiydi. II. Dünya savaşından sonra harabeye dönen ülke, müttefik devletler tarafından işgal edildi. Şehir yoğun bombardımana tutuldu, evler ve yapılar hasar gördü. Şehir Kızıl Ordu tarafından ele geçirilince kentte ABD, Fransa, Birleşik Krallık ve Sovyetlerin sözü geçmeye başladı. Berlin Duvarı’nın yapılması ile Doğu Almanya’dan Batı Almanya’ya geçişler engellendi. 1989’da duvarın yıkılması ve iki Almanya’nın birleşmesi ile günümüzdeki halini aldı.Almanya Schengen’e dahil olduğundan dolayı para birimi Euro’dur.Almanya’nın yemek kültürü çok zengindir.Berlin Usulü Döner, Curry Wurst,Thüringer rostbratwurst, Saksonya Alman ekmekleri tüketebilir,İçecek olarak Club-Mate ve Meşhur Alman Birası içebilirsiniz.Eğlenmek için ise Berghain,Watergate, Cookies, Picknick, TAPE, Greenwich, Lab Oratory, About Bank,Golden Gate’e gidilebilir.Berlin’in tarihi yapısı ve geçmişte geçirdiği bazı olaylardan dolayı kültürel olarak şehir yapısı hasara uğramış olsa da birçok eser halen ayakta ve sapasağlamdır. Berliner Dom, Potsdamer Platz, Kaiser-Willhelm-Gedachtniskirche, TiergartenMuseum Island, Museumsinsel,Alexanderplatz, Potsdamerplatz, Ku-Damm, Reichstag, Brandenburg Gate, Reichstag, Unter den Linden, East Side Gallery(Berlin Duvarı), Checkpoint Charlie, bir Türk mahallesi olan Kreuzberg, Siegessaeule ve Brandenburger Tor’e gidebilirsiniz.Berlin’in nüfusu 5.964.000 yüzölçümü ise 891 km2’dir.Berlin’in Kuzeyinde Danimarka, Doğusunda Polonya, Batısında Hollanda, Güneyinde Avusturya ve Çek Cumhuriyeti, Güneybatısında Belçika, İsviçre ve Fransa bulunmaktadır.Almanya’da Almanca konuşulmaktadır.Temmuz ve Ağustos aylarında ortalama sıcaklık 23o’dir.

8.Durak: Amsterdam, Hollanda

Amsterdam Batı Avrupa’nın en çok turist çeken ve en güzel şehridir. Şehrin dört bir yanını kanallar çevirmektedir. Şehirdeki bisiklet sayısının araba sayısından fazla olması, insanların sürekli güler yüzlü olması öne çıkan konulardır.Hollanda Schengen bölgesine dahil olduğundan dolayı Euro kullanılmaktadır. Amsterdam’ın en meşhur yiyecekleri hiç kuşkusuz peynirleridir. Sokak pazarlarında ve peynir dükkanlarında bulmamız mümkün. Haring adı verilen klasik lezzeti deneyebilirsiniz.Kapsalon,Pompoen çorbası ve külah şeklinde servis edilen patatesleri denemeye değer. Ve her yerde olduğu gibi Amsterdam’da da Türk Restorantları ve Kebap Salonları görmemiz mümkün. Amsterdam’a kadar gitmişken Amsterdam Navigator içmeden dönmek olmaz. Denediğinize değecek.Amsterdam’ın gece hayatı Avrupa’daki en geniş yelpazeye sahip ülkedir. Her türlü eğlence türünün bulunması mümkündür. En meşhurları Red Light Distirct, The Bulldog Coffeeshop, Paradiso, Escape Club, Jimmy Woo’dır.Amsterdam’da gidilebilecek çok fazla yer vardır. Hepsini 1-2 güne sığdırmak çok mümkün değildir.Dam Square, Kraliyet Sarayı, De Nieuwe Kerk, I Amsterdam Letters, Madame Tussauds Museum, Sex Museum, Chinese Street, De Oude Kerk, Begijnhof, Van Gogh Museum, Anne Frank Museum’dır. Bunlarla beraber kanal gezintisi yapılabilir. Amsterdam gerek merkezi durumu gerek ise ülkenin özgürlük imkanlarının çok fazla olmasından dolayı Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden biridir. 7.100.000 nüfusa ve 84 km2 yüzölçümüne sahiptir.Amsterdam’ın Doğusu’nda Almanya, Güney’inde Belçika, Batısında ise İngiltere yer almaktadır. Amsterdam’a sınır şehirler ise Haarlerm, Rotterdam ve Alkmaar’dır.Hollanda’nın resmi bir dili bulunmamaktadır. Ülkenin Flemenk nüfusunun çok fazla olmasından ötürü ülkede resmi dil Flemenkçedir.Lakin Flemenkçe, Almanca, Fransızca, İngilizce konuşulmaktadır. Amsterdam her dönem yağmur alan bir yapıya sahiptir. Temmuz ve Ağustos aylarında ortalama sıcaklık 18-20 derece arasında değişmektedir. Lakin yanımıza bir şemsiye almakta fayda bulunmaktadır.

9.Durak: Paris, Fransa

Paris bir devrin kapanıp, yeni bir devrin açıldığı Fransız devriminin merkezidir. Fransız Devriminden sonra yıkılan Bastille Hapishanesi de buralarda bulunmakta idi. Dünyanın en büyük müzesi olan Louvre müzesi ve Mona Lisa Tablosu Pariste bulunmaktadır. Gerek tarihi gerekse doğal güzellikleri bakımından Paris tam bir cennettir. Paris için Aşıklar şehri derler. Hakikatten de en güzel aşklar burada yaşanır, aşka dair en güzel kelimeler burda üretilmiştir.II. Dünya Savaşı’nda hasar gören Paris, daha sonraki dönemlerde toparlanarak eski haline gelmiştir. Şu anda Eyfel Kulesi ile Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birini oluşturmaktadır.Fransa Schengen Bölgesi içinde olduğundan dolayı Euro kullanmaktadır.Paris’e kadar gitmişken Eyfel Kulesi’nin yakınlarındaki kafelerde oturup kahve içmeden dönmek olmaz. Ve bu kafelerde Kruvasan yemeden dönülmemeli. Bununla beraber Soupe a Lo’ignonn, Makaron,Crepes, Escargot yenilenilebilir ve Fransız Şarabı içilebilir.Paris gece hayatı olarak Wanderlust, Moulin Rouge, Le Lido,Concrete, White Room, La Cordonnerie’ya, eğer tüm günümüz eğlenceli bir biçimde geçsin istiyor isek Paris’in biraz dışında lakin gerekli ulaşım araçları ile gidilebilen DisneyLand’a gidebiliriz.Paris aşklar şehridir. Sevgiyi anlatan en güzel şiirler buralarda yazılmıştır. Gezmek için çıktığımıza 1-2 gün bize yetmeyecektir. Lakin hızlı gezi yapacaksak şuralara gidebiliriz; Musee d’Orsay, Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Luxembourg Palace,Sainte Chapelle, Palais Garnier, Sacred Heart Basilica of Montmartre,Pigalle(Ressamlar Tepesi),Zafer Takı,Jacquemart-Andre Museum, Trocadero ve Ahmet Kaya’nın mezarının da içinde bulunduğu Pere-Lachaise Mezarlığı’na gidilebilir.Paris’in yüzölçümü 105 km2, nüfusu ise 12.405.000’dir.Paris’in sınır komşuları, Kuzeyinde Belçika, Doğusunda Almanya,Güneydoğusunda İsviçre, ve İtalya, Güneyinde İspanya ve Kuzeybatısında İngiltere bulunmaktadır.Fransa’da belki de yeryüzünün en kibar dillerinden biri olan Fransızca konuşulmaktadır. Paris’te Temmuz Ağustos ayları için ortalama sıcaklık 25o’dir.

10.Durak: Barselona, İspanya

Barselona’nın tarihi 2000 yıl öncesine dayanmaktadır. İber ve Antik Yunanlar tarafından küçük yerleşimler halinde kurulmasına rağmen asıl kuruluşu Hamilcar Barca’nın şehri kurması ile tarihi başlamıştır. 1700lü yıllarda İspanya’da Veraset Savaşları sonucunda Katalonya İspanya’ya bağlanmıştır.Barselona İspanya içinde Madrid’den sonra en büyük ve en gelişmiş şehirdir. İspanya’nın içindeki özerk bölgelerden biri olan Barselonalılar kendilerini İspanyol olarak kabul etmemekte ve kendilerine Katalon demektedir. Sokaktan bir insanı çevirip İspanyol musunuz sorusuna, “Hayır! Ben Katalon’um cevabı duymanız mümkündür.” Ve her gezginin bilhassa dikkat etmesi gereken bilgi hırsızlıktır. Avrupa’da işsizliğin en yüksek olduğu şehir olan Barcelona’da çantalarımıza ve değerli eşyalarımıza dikkat etmekte fayda var, aksi halde gezimizin üzücü bir şekilde son bulmasını istemeyiz.Barselona Schengen Bölgesi içinde olduğundan dolayı Euro kullanmaktadır.Barselona’da yemek denince aklımıza atıştırmalık gelmektedir. Tapas ve Paella yenilebilir. Deniz ürünlerinden Paella, Pa Amb Tomaquet, Romesco, Şalgam ile hazırlanan ördek eti Tiro Amb Naps, Samfaina yenilebilir. meşhur içkisi Sangria içilebilir.Barselona’da Nitsa, Marula Cafe, Razzclub, Magic Club, La Terrazza gidilebilir. Yüzmek için ise Barceloneta’ya gidilebilir.Barselona’da UNESCO Mirasına alınan Sagrada Familia, Park Güell, Picasso Müzesi, Montjuic Tepesi, Joan Miro Müzesi, Casa Mila, şehir merkezinin altındakiki plaj’a Barceloneta’ya, Barcelona’nın Mabedi Camp Nou, La Rambla, Casa Battlo ve Katalonya Ulusal Müzeye gidilebilir.Barcelona’nın nüfusu 1.620.000, yüzölçümü 100 km2 dir.Barselona’nın Kuzeyinde Andorra ve Fransa, Batısında Portekiz, Güneyinde kara sınırı olmasa da Fas ve Cezayir, Doğusunda ise İtalya bulunmaktadır.Barselona şu anda her ne kadar İspanya sınırı içerisinde olsa da Barselonalılar kendilerini İspanyol olarak kabul etmemekte, kendilerine Katalan demektedir. Bölgenin ismi de aslen Katalonya’dır. Bu sebeple dil olarak da hem Katalonca, hem de İspanyolca konuşulmaktadır.Temmuz-Ağustos aylarında ortalama sıcaklık 31o’dir.

11.Durak: Cannes, İtalya

Cannes, Fransa’nın güneyindeki Fransız Rivierası’nın en ünlü şehridir. 72.000 nüfusuyla idari yönden Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgesinin Alpers Maritimes departmanına bağlıdır. Cannes, yaz aylarında düzenlenen film festivali için gelenler ve deniz tatilcileriyle dolup taşmaktadır. Cannes, Fransa’nın varlıklı insanlarının yaşadığı yer olarak bilinir. Önceden bir balıkçı kasabası olarak bilinen şehir, günümüzdeyse Avrupa’nın popüler destinasyonlarından biri, çekici ve pahalı bir sahil kasabası olmuştur. Her yıl mayıs ayında düzenlenen Cannes Film Festivali şehrin en önemli tanıtım ve turizm unsurlarından biridir. Bu aylarda Cannes sokaklarında birçok dünyaca ünlü aktör, yönetmen ve aktris görebilirsiniz. Cannes şehrinde yerleşim M.Ö. 2. yüzyılda başlamıştır ancak 2000 yıl boyunca şehir fazla gelişemeyip balıkçı kasabası olarak kalmıştır. İlk Çağ ve Orta Çağ boyunca çevredeki kasabalardan ve ülkelerden gelen halkların yerleştiği bir kasaba olmuştur. Cannes şehri Cannes Koyu’nda bulunmaktadır ve koyun girişinde bulunan Îles de Lérins yani Lérins Adaları şehir için önemli bir rol oynamıştır. 11. yüzyılda adalara bir gözetleme kulesi inşa edilmiştir. 16. yüzyılın ortalarında Cannes, keşişlerin merkezi olmuştur. Lérins Adaları’ndan St. Honorat keşişlerin manastıra kapandıkları yer olmuştur. 19. yüzyılda demir yolu ulaşımının sağlanmasıyla şehrin ülkenin geri kalanıyla bağlantısı artmıştır. Cannes için dönüm noktası 19. yüzyılın ortaları olmuştur. Fransa’nın güneyinde bulunan İngiliz Lord Henry Peter Brougham Cannes’dan geçerken kasabanın manzarasına hayran kalmıştır. İngiliz lordun burada ev yaptırmasıyla Cannes keşfedilmeye başlamıştır ve İngiliz aristokrasisi Cannes’da yazlıklar yaptırmıştır. 20. yüzyılda lüks otellerin ve kumarhanelerin yapılmasıyla Cannes dünya sosyetesinin gözde destinasyonlarından birisi olmuştur. Fransız Rivierası olarak bilinen Côte d’Azur bölgesinin en popüler şehirlerinden biri olan Cannes, bir diğer popüler şehir Nice’e 33 kilometre uzaklıktadır. Akdeniz kıyısında bulunan şehir harika iklimi ve sahilleri sayesinde dünya turizminin en çok tercih edilen yerlerinden birisi olmuştur. Her yıl binlerce turist Cannes’ın denizlerinde serinlemek için şehre gelmektedir. Cannes Film Festivali ise film endüstrisinin en itibarlı ödül törenlerinden birisidir ve şehrin bu kadar ünlü olmasında büyük katkısı olmuştur. Film Festivali dışında, Cannes Lions olarak bilinen Uluslararası Yaratıcılık Festivali ise iş dünyası için çok önemli bir festivaldir. Gece hayatı ve casinoları ile de adından söz ettiren Cannes, aynı zamanda Arnavut kaldırımlı tarihi sokakları ve manzarasıyla da oldukça etkileyicidir. Plajları, sahil yolları, limanı ve güneşli havasıyla cıvıl cıvıl bir Akdeniz şehridir.

12.Durak: Genova, İtalya

Şehrin coğrafi konumunun diz kapağını andırmasından dolayı bu ismin uygun görüldüğü liman kenti Cenova, İtalya’ya bağlı Ligurya Bölgesi’nde yer alır ve bölgeye başkentlik yapma görevini üstlenmiştir. Akdeniz’in en büyük kentlerinden olan şehir, İtalya’nın da en büyük 6. ili ve aynı zamanda en büyük limanına sahip şehridir. Gelişmiş sanatı, gastronomisi, müzik ve mimarisiyle 2004 Avrupa Kültür Başkenti seçilen Cenova köklü bir tarihsel geçmişe de sahiptir. M.Ö. 5. yüzyılda tarih sahnesinde adından söz ettirmeye başlayan kent, Ceneviz Devleti’ne yaptığı başkentlik ve ünlü denizci Kristof Kolomb’un memleketi olması dolayısıyla da önemlidir. Dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden biri olan İtalya’nın diğer şehirleri Cenova’nın güzelliğine gölge düşürmektedir. Diğer popüler şehirler kadar zengin bir birikime sahip olan bu şehir, İtalya’nın kuzeyinde, Fransa sınırına nispeten yakın bir konumda bulunur. Avrupa’nın tatil cenneti olan Akdeniz kıyıları Cenova’yla başlayıp Fransa’nın Côte d’Azur sahillerinden geçerek Barselona’ya kadar uzanır. İtalyan Rivierası’nın incilerinden olan şehir tarihi birikimin doğanın muhteşem güzelliğiyle harmanlandığı bir şehir olduğu için İtalyanca’da La Superba yani “gururlu olan” lakabını almıştır. Ünlü Fransız yazar Gustave Flaubert de Cenova’nın güzelliğini “ruhu parçalayan bir güzellik” olarak tanımlar. Cenova’nın tarihi antik dönemlere kadar gitmektedir. Şehirde ilk yerleşimlerin Etrüskler, Yunanlar, Fenikeliler gibi antik milletler tarafından yapıldığına inanılmaktadır. Şehrin mezarlığında bulunan M.Ö. 6. ve 5. yüzyıllara ait Yunan mezarları bunu kanıtlar niteliktedir. Daha sonra Roma İmparatorluğu’nun hakimiyet kurduğu şehir Kartaca Savaşları sırasında Kartacalılar tarafından yıkılmıştır. Sonrasında tekrar inşa edilmiştir. Antik dönemlerde önemli bir liman şehiri olsa da Batı Roma İmparatorluğu’nın yıkılmasıyla popüleritesi azalmıştır ve küçük bir balıkçı kasabası haline gelmiştir. Bu dönemlerde Kavimler Göçü’nün etkisiyle yaşanan olaylarda Ostrogotların, Lombardların ve Frenklerin hakimiyeti altına girmiştir. Ortaçağ’da, 12. yüzyıldan önce Cenova hızlı bir değişim geçirmiştir ve İtalya’nın Repubbliche Marinare yani denizci cumhuriyetlerinden birisi olmuştur. Aslında Cenova Kutsal Roma Germen İmparatorluğu’na bağlı olsa da zengin ailelerden oluşan bir meclis tarafından yönetilen bir şehir devleti olmuştur. Ticaret sayesinde zenginleşen bu şehir devleti Akdeniz’in en güçlü donanmalarından birisini de kurmayı başarmıştır. Haçlı Seferleri’ne de katılan Cenova Ege’de ve Ortadoğu’da da topraklar kazanmıştır. 15. yüzyıla gelindiğinde Cenova, Doğu Akdeniz’deki topraklarını Osmanlı İmparatorluğu’na kaybetmeye başlamıştır. 16. yüzyılda Osmanlı ve Kutsal Roma Germen İmparatorluğu arasında yaşanan Akdeniz üzerinde hakimiyet kurma amaçlı savaşların baş aktörlerinden Andrea Doria da Cenovalı’dır. Barbaros Hayreddin Paşa ile girdiği savaşlarla adını tarihe yazdıran Andrea Doria, Ceneviz Cumhuriyeti’ne amirallik ve doçluk yapmıştır. 18. yüzyıla gelindiğinde Fransa İmparatoru olan Napolyon, Cenova’yı da işgal etmiştir. Bir süre Fransa hakimiyetinde kalan Cenova daha sonra 19. yüzyılda İtalya’nın birleşmesiyle artık bir İtalyan komünü olmuştur. Cenova tarih boyunca Akdeniz’in en önemli liman kentleri arasında yer aldığı için ticaretin merkezlerinden birisi de olmuş. Bu sayede de şehirde ticaretle uğraşan aileler büyük servetler elde etmiştir. Bu zengin aileler de servetlerinin bir kısmını şehri kalkındırmak için harcamış ve böylece Cenova sanatın hayatın her alanında görüldüğü bir şehir olmuştur. Palazzo Reale, Palazzo Doria-Tursi gibi soyluların zenginliğini gösteren saraylar ve San Matteo Meydanı, San Lorezon Katedrali gibi yapılar şehri süslemektedir. Ayrıca dünyanın en büyük ikinci akvaryumu olan Acquario di Genova da dahil olmak üzere şehirde pek çok gezilecek yer vardır. Dar sokakları ve tarihi evleriyle eski şehir bölgesi de görülmesi gereken yerlerdendir. Cenova’yı popüler yapan özelliklerinden birisi de İtalyan mutfağının meşhur pesto sosunun doğduğu yer olmasıdır. Zengin bir mutfağa sahip olan şehirde zeytin yağı, sarımsak, fesleğen ve Parmigiano-Reggiano peynirlerinin muhteşem buluşması olan pesto alla Genovese sosu herkesin zevkine hitap edebilecek bir sostur. Liman şehri olması dolasıyla da deniz ürünleri Cenova mutfağında ağır basan ürünlerdir. Kültürel aktivitelerin de geliştiği Cenova’da Teatro Carlo Felice, operaların düzenlendiği salondur. Fazla hareketli bir gece hayatına sahip olmayan şehirde Cenovalılar hoş vakit geçirebilecekleri barlarda oturur, kültürel aktivitelere katılır veya festivalleri takip eder. Cenova yıl boyunca da birçok festivale de ev sahipliği yapmaktadır.

13.Durak: Roma, İtalya

Roma yaşayan bir tarih, Roma başlı başına bir tarih. Her sokağının bir anısı, her eserin binlerce hatırası var. Herhangi bir sokağa girilse karşımıza bir tarihi eser çıkacak sanki! 2800 yıllık Roma şehri Bizans’ın Roma Krallığı’nın, Roma İmparatorluğu ve en son olarak İtalya Cumhuriyeti’nin başkenti olarak günümüze gelmiştir. İçinde acımasız Gladyatör dövüşlerinin yapıldığı Kolezyum, Vatikan, Cem Sultan’ın rehin tutulduğu Castello Kalesi ve daha niceleri..İtalya’nın en gelişmiş ve en turistik olan şehri Roma’da şehir içi ulaşım çok gelişmiştir. Bilhassa Urban hatları çok fazla bağlantılı, hemen her yere metro hattı vardır.Avrupa’da hırsızlığın en fazla görüldüğü yer Roma’dır. Değerli eşyalarımıza ve bilhassa pasaportumuzu sahip çıkmakta fayda var Özellikle metro ve toplu taşımalarda hırsızlık çokça görüldüğünden dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Aksi halde gezimizi bitirmek durumunda kalabiliriz.İtalya Schengen Bölgesinde olduğundan dolayı Euro kullanılmaktadır.İtalyan mutfağının bilindiği üzere makarna ve pizzaları meşhurdur. Penne ve Ravioli en meşhur makarna türüdür. Deniz ürünleri, risotto,lazanya tüketilebilir. İtalyanlar dondurma olayını aşmış olduğu için çok lezzetli dondurmalar yiyebilirsiniz. Bilhassa Gelato en meşhur olandır. İçecek olarak ise Toscana şaraplarını içebilirsiniz.Qube, Piper Club, lanificio 159,L’Alibi,Akab Club,Circolo Degli,Goa Club, La Saponeria Club,Animal Social Club’a gidilip gecenin eğlenceli bir şekilde geçirilmesi mümkündürRoma’da gezmeye 1-2 gün yetmese de hızlı ve verimli olarak gezilmek istenirse şuralara gidilebilir: Vatikan, Kolezyum, Forum Roma, Fontana De Trevi, Pantheon, İspanyol Merdivenleri, Castel Sant Angelo, Bazilica Santa Maria, Piazza Venezia,Konstantin Takı,Palatino Tepesi,Capitolino Tepesi, Panteon, Piazza di Spagna, Borghese Galerisi, Campo de Fioriİtalyanın müfusu 2.645.000, yüzölçümü ise 1.285 km2’dir.İtalya’nın Başkenti olan Roma’nın herhangi bir ülkeyle sınırı olmaması ve çevredeki ülkelere uzak olması sebebiyle komşu ülkesi olarak sayılabilecek bir ülke yoktur. Roma’ya en yakın yerler İtalya’nın Sardinya ve Corse adasıdır.İtalya’da İtalyanca konuşulmaktadır. Bununla beraber herhangi bir dükkanda/restoranda İngilizce konuşabilmeniz mümkündür.Roma yaz aylarında bilhassa Temmuz-Ağustos aylarında 27-30C arasında olmaktadır.

14.Durak: Venedik, İtalya

Venedik tarih sahnesine ilk olarak Venedik Cumhuriyeti olarak çıkmıştır.İtalyanın Kuzey Doğu’sunda yer alan Venedi kanallarla kaplı olması ve doğal güzelliği turistlerin uğrak yeri olmuş ve giderek ünlenmiştir. Venedik yapı itibariyle iki parçadır. Tarihi ve turistik olan kanallarla kaplı Venedik, diğer kısmı ise yaşam alanı daha fazla olan yüzölçümünün büyük çoğunluğu karayla kaplı olan Venediktir. Bizim ilgilendiğimiz kısım ise kanallarla kaplı ve turistlerin şehir nüfusundan fazla olan Venediktir.İtalya Shengen bölgesine dahil bir ülke olduğundan ülkede Euro kullanılmaktadır.İtalya deyince aklımıza zengin İtalyan mutfağı gelmektedir.Bunların başında da Pizza, Lazanya ve Makarna gelir. İtalyanlar genelde yemeği bir restorantta oturup yemezler. “Take away” olarak adlandırılan yemeği alıp dışarıda yemeyi tercih ederler.Hatta bazı restorantlarda oturup yemek istediğinizde sizden ekstra para isteyebilirler.Venedikte Pizza, Lazanya, Penne Arabiatta,Fettucini Alfretto, kapalı pide Calzone, Risotto yiyebilirsiniz. Lakin en meşhuru ki hiç kuşkusuz pizzadır. Pizzanın her çeşidini bulmanız mümkündür.Venedik’te tüm Avrupa’da olduğu gibi normal su yerine sodalı tarzda su bulabilirsiniz. Ve Venedik’te en güzel alkollü ve alkolsüz içecekleri içebileceğiniz mekan ise Frulala’dır. İçebileceğiniz en güzel kokteyl ise Spritz’dir. Fiyat olarak biraz pahalı olsa da denediğinize değecektir. Venedik’te gece hayatı çok fazla bulunmamaktadır. 8-9 gibi sokaklarda insanlar çok fazla kalmamaktadır. Rock Cafe club, pub kavramını tam karşılamasa da gidilebilecek güzel yerlerden biridir.Venedik’te hiç kuşkusuz en temel gezilecek yerleri kanallar oluşturmaktadır. Bununla beraber San Marco Meydanı, Aziz Mark Çan Kulesi, San Marco Bazilika, Rialto Bridge, Ahlar Köprüsü, Riva Degli Schiavoni belli başlı gezilecek yerlerdir. Ve kanallardan gondollarla seyahat etmek tüm gezginlerin hayalidir. Fiyatı yine biraz pahalı olsa da birkaç kişiyle anlaşılıp binilirse kişi başına düşen miktar düşecektir.Venedik İtalya’nın en turistik bölgelerinden biri olduğu için yılın her mevsiminde turist çekmektedir. Şehrin nüfusu 270 bin, yüz ölçümü 414 km2, yüz ölçümünün 257 km2’si ise sulardan oluşmaktadır.Venedik tam geçiş güzergahında olmasa da turistleri kendine çekmeyi başarmaktadır. Venedik’in Kuzey’inde Avusturya İsviçre ve Liechtenstein, Doğusunda Slovenya, Batısında Fransa bulunmaktadır. İtalya’nın tamamında İtalyanca konuşulmaktadır. Lakin ülkenin kültür ve refah seviyesiyle bağlantılı olarak hemen herkes ingilizce bilmektedir. İngilizceyi az buçuk bilen biri herhangi birine derdini anlatabilecektir.Temmuz ve ağustos aylarında hava sıcaklığı 25-27o arasında seyretmekte, gece sıcaklığı ise 16-18o arasında seyretmektedir. Havaların hem çok sıcak olmaması seyahati rahat hale getirecek, gezginleri bunaltmayacaktır.

15.Durak: Niş, Sırbistan

Niş, Sırbistan’ın Belgrad ve Novi Sad‘dan sonra üçüncü büyük şehri olup, Balkanlarda yer alan en eski yerleşim birimlerinden biridir ve tarih boyunca Doğu ve Batı arasında bir köprü görevi görmüştür. Aynı zamanda Konstantinopolis’in (İstanbul’un) kurucusu ve ilk Bizans Kralı olan Büyük Konstantin‘in doğduğu şehirdir. Niş tarihi boyunca farklı isimlerle anılmış. Keltler döneminde “Navissos”, Roma döneminde “Naissus”, Bizans Döneminde “Nysos” ve ardından bölgedeki Slav hakimiyeti sırasında şehre “Niş” adı verilmiş. 15. yüzyılda Osmanlı tarafından fethedilip, 1878 Osmanlı-Sırbistan Savaşı sonrasında Sırbistan’a bağlanmıştır. Niş’in merkezi, ana meydanı, eski şehri, gündüz ve gece hayatının en hareketli olduğu yer Kral Milan Meydanı‘dır. Yukarıdaki fotoğrafın tam ortasında ucu gözüken gri yer Niş Kalesi, fotoğrafı çektiğim yer ise şehrin en popüler ve trafiğe kapalı caddesi olan “Obrenoviceva”. Yani, bu meydan şehrin en popüler caddesi ile en popüler yerini (kaleyi) birbirine bağlıyor.

16.Durak: Ohri, Makedonya

Makedonya’nın güneyinde yer alan Ohri kenti, Antik Liknidos şehrinin bulunduğu yerde kurulmuştur. Ohri Gölü kenarındaki en büyük yerleşim olan Ohri, adını üstünde eski kentin kurulu bulunduğu sarp tepeden (Sırp-Hırvat dilinde Ohri) almıştır. Denizden 700 metre yüksekte bulunan Ohri gölü ise Avrupa’nın en eski ve en derin gölüdür. Derinliği 286 metre olan gölün suyu oldukça berraktır. Bu özelliği ile dünyadaki en berrak suya sahip ilk 4 gölden biridir. 30 kilometre genişliğinde ve 14,5 kilometre uzunluğundaki gölün kenarındaki Ohri kenti yaklaşık 60.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Arkeolojik verilere göre Ohri kenti yaklaşık 6.000 senelik bir geçmişe sahiptir. Bu bölgede yaşadığı bilinen ilk kişiler Brigler (Frgiler) ve Enheleler’dir. Ohri, Slav halklarının kullandıkları “Kiriliça” alfabesinin doğduğu yer aynı zamanda. Alfabe ise Aziz Kiril ve Metodiy kardeşlerinin eseridir. Bu şehir, 1395 senesinde ise Osmanlı İmparatorluğu’na dahil edilmiştir. Bu nedenle de kentte Osmanlı’dan kalan çok sayıda yapı göze çarpmaktadır. Osmanlı döneminden kalan 10 cami ve 1 tekke bulunmaktadır. Taş döşemeli dar sokaklarda yer alan evler Osmanlı’nın izlerini taşımaktadır. Ohri her ne kadar bir Osmanlı kenti olsa da, Hristyanlık için de önemli bir merkez. Günümüzde kentte yaklaşık 40 tane kilise bulunmaktadır. Bu kadar çok kiliseye sahip olmasının birinci nedeni ilk Makedon devletinin kurucusu Çar Samoil’in göl kıyısında, yılda kaç gün varsa o kadar kilise inşa etmesiymiş. Ama günümüze bunlardan sadece 40’ı kalmıştır. Diğer bir nedeni ise Ohri’in 10.yy’da Patriklik merkezi olması ve 1767 yılına kadar bağımsız başpiskoposluk olarak varlığını sürdürmesi olarak gösteriliyor. Ohri, Makedonlar’ın en önemli tatil merkezi. Aynı zamanda turistler tarafından da Makedonya’da en fazla ziyaret edilen yer olduğundan bölgede fiyatlar diğer Makedonya şehirleri’ne göre biraz yüksek. Ohrililer, kendi memleketleri için “Tanrı cenneti çamurdan yaparken, bir parça kopup Ohri’nin üzerine düşmüş”, Ohri gölü içinse “Mavi İnci” derlermiş. Ohri Gölü’nde balık yakalamak yasaktır. Sadece “Belvica” adını verdikleri balık türünün avlanmasına izin verilmektedir. Belvica’nın eşsiz lezzetini tatmanız tavsiye edilmektedir. Yanında ise yöresel bir lezzet olan ve susuz içilen üzüm rakısını deneyebilirsiniz. Burada “Jolte” rakı markasını tercih edebilirsiniz. Bizdeki rakıya göre biraz daha yumuşak içimli. Göl kenarındaki bu mekanların büyük çoğunluğunda Makedon müziğini de dinleyebilirsiniz.

17.Durak: Selanik, Yunanistan

Selanik, Yunanistan’ın ikinci büyük şehri ve Yunanistan Makedonyası’nın yönetim merkezidir. Ülkenin ikinci büyük ekonomik, endüstriyel ve ticari merkezi olma özelliğine de sahiptir. Ayrıca Yunanistan’ın kültür başkentidir. M.Ö 315 yılında Makedonya kralı, Kassandros tarafından kurulan şehir, Makedonya Krallığı’nın yıkılması ile Roma Cumhuriyeti egemenliği altına girmiştir. Birçok işgal tehlikesi atlatan şehir, 1387 yılında Osmanlı egemenliği altına girmiş ve 1912 Balkan Savaşları’na kadar Osmanlıların elinde kalmıştır. 1912 yılında ise Yunanistan yönetimi tekrar ele geçirmiştir. Şehrin tarihinde farklı yönetimler kadar, mübadeleler ve 1917 yılında şehrin büyük kısmını yok eden yangın da önemli yer tutmaktadır. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu şehirdir. Tarih içinde farklı kültür, gelenek ve doğal olayların etkisi ile şekillenen Selanik, günümüzde oldukça popüler bir turizm şehri haline gelmiştir. Birçok farklı egemenliğe ait yapı Selanik’in sokaklarına yayılmış durumda bulunur. Özellikle Roma, Osmanlı ve Yahudi yapıları şehrin en önemli eserleri arasında bulunur. Tarih kokan şehir bu yapılara zarar vermeden modernleşmeyi de başarmıştır. Bu kültürel değişimler şehrin yalnızca mimarisini etkilemekle kalmamış edebiyatını, sanat anlayışını ve mutfağını da etkilemiştir. Denize açılan sokakları, zaman fark etmeksizin her daim canlı olan gece hayatı, birbirinden lezzetli yemekleri, müze ve sergileri ile geleneksel ve modernin bir bütünde eridiği, sıcakkanlı insanlara sahip Selanik gidenin bir daha gitmek isteyeceği bir şehir. Üstelik şehrin iklimi her mevsim ziyarete uygundur. Çok soğuk ve sıcakların görülmediği şehri dilediğiniz mevsimde ziyaret edebilme imkanınızın olması sizi iş, güç planlama derdinden kurtaracağı gibi bütçe olarak da kurtacaktır. Zaten pahalı olmayan Selanik’in kışlarında sezon dışı dönemde deniz kenarında ılık bir kışın tadını uygun fiyatlara çıkarabilir ya da şehre yazın gelip yakın bölgelerde bulunan plajlarla seyahatinize yaz tatilinizi de dahil edebilirsiniz.

18.Durak: Kavala, Yunanistan

Yunanistan’ın Doğu Makedonya ve Doğu Trakya bölgesinde yer alan güzel ve görülmeye değer bir sahil kentidir. Köklü bir geçmişe sahip olan Kavala şehri, ziyaretçileri için pek çok gezilecek yer vaat eder. Antik kentlerden kalelere, hareketli caddelerden müzelere kadar Kavala’da keşfedecek ve öğrenecek çok şey vardır. M.Ö. 7. yüzyılda kurulan Kavala, 1387’den 1912’ye kadar Osmanlı’nın hakimiyeti altındaydı. O dönemde Osmanlı için Balkanlar’ın en önemli merkezlerinden biriydi. 16. yüzyılın ortasında İbrahim Paşa, Sadrazam ve Kanuni Sultan Süleyman bir su kemeri inşaasıyla Kavala’nın gelişmesine katkıda bulundu. Osmanlı ayrıca Panagia tepesindeki Bizans kalesini de genişletti. Günümüzde bu iki yapı da şehrin önemli simgelerindendir. Şehir ayrıca, tarih kitaplarımızda adı geçen Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın da doğum yeridir. Yunanistan’da önceleri küçük bir balıkçı kasabası olan Kavala, 1700’lü yıllarda dünyanın en büyük tütün ticareti limanı olmuştur. Günümüzdeyse en önemli gelir kaynağı turizmdir. Tarihi güzellikleri ve deniz tatili imkanları sayesinde her yıl pek çok turisti ağırlamaktadır. Hemen karşısında yer alan ve kısa süreli bir feribot yolculuğu ile ulaşılabilen Thassos Adası Kavala’yı turistler için daha da cazip hale getirmektedir. Tipik Akdeniz iklimi özelliklerinin görüldüğü Kavala’da yaz ayları oldukça sıcak ve kurak geçerken kış ayları da yağışlı ve soğuktur. Yüzme sezonu Mayıs ayının başlarında başlar ve Ekim ayının sonuna kadar devam eder. Tüm Kavalalılar’ın ilgi gösterdiği, turistlerin de ilgisini çeken Filippi-Thassos Festivali, Temmuz-Eylül ayları arasında yapılmaktadır.

macaristan

MACARİSTAN

SK_Bratislava,-Slovakia

SLOVAKYA

avusturya

AVUSTURYA

cekya

ÇEKYA CUMHURİYETİ

almanya

ALMANYA

hollanda-mat-slayt

HOLLANDA

fransa

FRANSA

italya

İTALYA

slovenya

SLOVENYA

hirvatistan-mat-slayt

HIRVATİSTAN

sirbistan-mat-slayt

SIRBİSTAN

bulgaristan-mat-slayt

BULGARİSTAN

barselona

BARCELONA

budapeste

BUDAPEŞTE

Tagestour_Bratislava_mit_Bus-Bus_-_Hauptplatz_von_Bratislava__c__Vienna_Sightseeing_Tours_-_Bernhard_Luck

BRATİSLAVA

viyana

VİYANA

prag

PRAG

BERLIN

BERLİN

amsterdam-at-night-1533034243

AMSTERDAM

paris

PARİS

KAVALA

KAVALA

GENOVA

GENOVA

NİS

NİS

barselona

BARCELONA

roma

ROMA/VATİKAN

CANNES

CANNES

SELANİK

SELANİK

OHRİ

OHRİ

belgrad

BELGRAD

bulgaristan-sofya-30-661c0ea9c358c49a06e9

SOFYA

Dünyanın-en-güzel-caddesi-Venedik-Grand-Canal

VENEDİK

buda

BUDAPEŞTE

prag

PRAG

barselona

BARCELONA

paris

PARİS

OHRİ

OHRİ

roma-tatilyum-2004217064

ROMA

Detaylı bilgi görüntülemek için lütfen üzerlerine tıklayınız.

ULAŞIM:

Büyük Avrupa turunda rahat yolculuk için donanımlı otobüslerde şehir ve ülkeler arası seyahat edilecektir.

KONAKLAMA:

Büyük Avrupa turunda standartlarında kahvaltı dahil konaklama hizmeti.
Ekstra Konaklama yapılmayan günlerde sabahları kahvaltılar dahildir.

SİGORTA:

TURSAB onaylı, paket tur sigortası ve seyahat sağlık sigortası.

PANAROMİK REHBERLİK :

Büyük Avrupa turu öncesi ve sırasında turlarımız hakkında danışmanlık,
gezilen şehirler hakkında ön bilgilendirme ve Jovenbus dergisi.

ARAÇ İÇİ İKRAM:

Araç içerisinde sıcak su, çay, kahve ve soğuk su ikramları.

BAGAJ HAKKI:

Büyük Avrupa turunda bütün katılımcıların yanlarında 1 adet orta boy bavul(60*45*25*)
ve araç içine 1 adet sırt çantası ya da benzer boyutta el çantası alma hakkı vardır.

Detaylı bilgi görüntülemek için lütfen üzerlerine tıklayınız.

YEME – İÇME

Otel kahvaltıları hariç, bütün bireysel giderler.

MÜZE VE TÖREN YERLERİ

Avrupa turunda müze giriş ücretleri bireysel karşılanmaktadır.

VİZE

Avrupa turu için yurt dışı çıkış belgeniz yeşil ve diplomatik olmadığı sürece Schengen vizesine ihtiyaç duyulmaktadır. Vize ücreti 150 Euro’dur.

Sırt Çantası veya el çantası Bolca Tişört
Şort Pantolon
Hırka Etek
Günlük ayakkabı Spor ayakkabı
Terlik Sandalet
Güneş gözlüğü Şapka
Çorap İç çamaşırı
Diş fırçası ve macunu Yağmurluk, Şemsiye
Havlu, el havlusu Pike
Yastık, yolcu yastığı Düzenli kullandığınız ilaçlar
Hazır konserve yiyecekler Ton balığı
Konserve zeytin ezmesi, fıstık ezmesi Konserve Mısır
Etimek Ekmek (çabuk bayatlamayan)
Nutella Bisküvi vb. yiyecekler
Plastik tabak Çatal, bıçak, kaşık
Kupa bardak Islak Mendil

*Konaklamalar dışında valizler açılmayacağı için 1-2 günlük kıyafetleriniz ve belirtilen materyallerden bir kısmını yanınızda taşıyabilmeniz için mutlaka sırt veya el çantası getirmenizi öneririz.
*Bir kısmı yolda geçecek kahvaltı ve diğer öğünler için belirtilmiş yiyeceklerinizi koymanız için koltuğunuzun altına bir çanta veya ufak bir koli hazırlayabilirsiniz.
*Marka, model veya boyutlar arzu edileceği gibi arttırılıp azaltılabilir.
*Otobüslerde şarj girişleri bulunmaktadır ancak kullanacağınız elektronik cihazlar için yedek pil, batarya veya powerbank vb. cihazları temin etmeniz faydalı olacaktır.
*Yol tutması, baş ağrısı vb. problemler için ilaç temini.

JOVENBUS KATILIM KOŞULLARI 

TARAFLAR VE KONUSU
A.      Bir tarafta: Joven Turizm Seyahat Acentaları Vize Danışmanlık Hizmetleri Tic. Ltd. Şti.
B.      Adres:  Kazım Özlap Mahallesi Kuleli Caddesi  NO 89/6 G.O.P    Çankaya/Ankara
C.      Telefon:0312 980 0444-0530 172 8669
D.     Diğer tarafta: İSİM SOYİSİM:
E.      TC NUMARASI:
F.       ADRES:
G.     TELEFON NO :

 

 

 1. SÖZLEŞME BEDELİ: İş bu sözleşme tur bedeli  ….€ ve vize ve sigorta bedeli  ….€  için  hazırlanmıştır.
  ÖDEME: Katılımcı ../../2019 Tarihinde …..€ Türk lirası karşılığı ödeme yapmıştır.Toplam …€ ödeme yapacağını kabul etmiştir. Vize ücretini  vize randevusuna gelirken getirilecektir.
 2. PROGRAM TARİHİ : ../0../2019 ile ../../2019 tarihleri arasında 13 Avrupa ülkesini (ÜLKELERİN ADLARI) kapsayan x gece otelde, kalan geceler otobüste konaklamalı turizm hizmetinin usul ve esaslarını dikkate alınarak düzenlenmiştir
 3. VİZE TAKİBİ VE SONUÇLANDIRILMASI İŞLEMLERİ: Söz konusu seyahat için gri, yeşil pasaportlar ile AB vatandaşları pasaportlarına vize uygulanmaz. Bu katılımcılar vize işlemlerinden muaftır. Ancak vize işlemlerinden muaf olmalarına rağmen Schengen Vizesine tabii ülkeler için sigorta yapılması zorunludur. 30.000€ teminatlı seyahat sağlık sigortası (vize hariç) 50€ dur. 24 Eylül 2014 tarihinden bu yana AB ülkeleri Schengen ülkeleri için parmak izi uygulaması başlatmıştır. Bu bağlamda, daha önceden parmak izi vermeyen katılımcılarımızın vize takipleri başlatıldığında parmak izi işlemleri için size randevu verilecektir. Bir kereye mahsus Ankara/İzmir/İstanbul’a bu işlemler için gelmeniz gerekmektedir.

 

 1. ULAŞIM: Programdaki tüm destinasyonlara 2010 yılı ve üzeri uluslararası yeterlik belgelerine haiz araçlarla ulaşılacaktır. Uluslararası karayolları taşımacılık mevzuatı gereği otobüslerde çift şoför olup, muavin bulunmamaktadır. Otellerden şehir merkezlerine ya da müze/ören yeri gibi yerlere gidiş-dönüş ücretleri, şehir içi ulaşım ücretleri ve hizmetleri ve tren ücretleri katılımcılara aittir. Otobüslerimizde (sadece telefon şarjı için) 220V prizler ve/veya usb girişi mevcuttur. Kablosuz internet ve uydu tv sadece Türkiye sınırları içerisinde kullanıma açıktır. Sıcak veya soğuk içecek ikramların servisi grup liderleri/yardımcıları tarafından yapılmaktadır. Sıcak su makinesi devamlı surette çalıştırılıp; dileyen konuklar sıcak içeceklerini kendileri yapabileceklerdir.

 

 1. OTEL VE KONAKLAMA: Programda yer alan konaklamalar 2*3* veya 4* otellerde oda/kahvaltı konseptinde olacaktır. Otel konaklamaları dışındaki gecelemeler otobüste yapılacaktır. Konaklamalarda kullanılacak otellerde değişiklik hakkı acentemizde saklıdır. Otellerdeki minibar/pay tv vs. tüm harcamalar katılımcılara aittir. Birçok Avrupa şehrindeki konaklamalarda oteller, belediyelerin emri doğrultusunda konaklayan kişi başına şehir vergisi alır. Bu fiyatlar ortalama olarak 1-10€ arası değişkenlik gösterir. Bu vergiler, otellerde konaklama öncesi tahsil edilebilir. Bu ücretlerin organizatörler/koordinatörler ile bir ilgisi yoktur ve tur ücretine dahil değildir.
 2. REHBERLİK HİZMETİ:Programda otobüsle yapılan panoramik şehir turları fiyata dahildir. Koordinatörler/rehberler şehrin tanıtımını yaptıktan sonra, toplu gezilebilecek birkaç yer belirleyip, ziyaret edildikten sonra serbest zaman verilir. Her türlü müze, ören yeri, anıt vb. tarihi ve turistik mekanların giriş ücretleri katılımcılara aittir. Otobüslerde araç koordinatörlerimiz ve tur rehberimiz bulunacaktır. Turlar esnasında gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılacaktır. Ancak profesyonel rehberlik hizmeti her şehrin her turistik yerinde, seyahat konsepti gereği verilmemektedir.

Amacımız; katılımcılarımızın bireysel önceliklerine göre hareket etmelerini sağlamak ve onları kısıtlamamaktır.
Özel rehber isteyen katılımcıların şehrin yada ülkenin  zamana bağlı olarak  ziyaretlerini profesyönelce  gerçekleştirip özel rehber isteyen misafirimizin bulunduğu ülke yada şehri  günlük 5 euro ücret ödemesi ile gerçekleşecektir. Özel rehberlik hizmeti zorunlu değildir. İsteğe bağlı olarak yapılacaktır.

 

 1. Tur esnasında acente görevlileri tarafından foto-video vb. medya görselleri, her nev-i reklam, sosyal medya reklamı vs. çekme ve daha sonra bunları sosyal mecralarda paylaşma hakkına acente görevlileri sahiptir.
 2. Tur esnasında otobüs içerisinde alkollü içecek/tütün ürünleri/kimyasal veya doğal uyuşturucu gibi keyif verici maddelerin kullanımı, kabuklu yiyecekler, ve koku yapabilecek yiyecek/içeceklerin taşınması/tüketilmesi yasaktır. Turun işleyişini bozan davranışlar sergileyenler ilk havalimanı ya da ulaşım imkanı bulunan yerde turdan atılırlar ve hiçbir iade talep edemezler. Ülkeye dönüş ücetleri ve döşüşte oluşabilecek masraflar tamamen katılımcıya ait olup tur kordinatörleri /organizatörü/ve Turizm şirketinden herhangi bir hak idda edilemez.
 3. Tur için her yolcunun 30x50x70cm ölçülerinden büyük olmamak kaydıyla yalnızca 1(bir) valiz ve 1(bir) el/kabin/sırt çantası getirme hakkı vardır. Koku yapmayacak/bozulmayacak yiyecekler için oturulacak olan koltuğun altına sığabilecek ölçüde küçük bir kutu yapılabilir. Belirtilenler dışında getirilen taşıma ürünleri kabul edilmeyecektir.

 

 1. Bagajların içine eşya/para/mücevherat, delici/kesici/patlayıcı alet/silah ve evcil hayvan konulması yasaktır. Oluşabilecek kaybolma/çalınma gibi durumlardan organizatör/koordinatör/acente/taşıyıcı firma sorumlu değildir.

 

 

 1. Tur esnasında sadece otellerde konaklama yapılacağı, toplu yemek yenileceği zaman veya acil durumlarda valizler indirilip bagajlar açılabilir, harici durumlarda otobüs bagajlarının açılması, valizlerden eşya alınması yasaktır. Gerekli ilaç ve şahsi malzemeler, katılımcıların yanlarında otobüs içerisinde el/kabin/sırt çantasında bulunmalıdır. Otobüsün buzdolapları şoför ve acente görevlileri dışında kullanılamaz, ancak insülin vb. önem arz eden ilaçlar konulabilir.

 

 1. Tur başlangıcında/esnasında mücbir sebeplerden dolayı oluşabilecek gecikmelerden koordinatör/acente sorumlu tutulamaz.
 2. Katılımcı herhangi bir nedenden ötürü tur esnasında turu terk etmesi halinde; bu durumu yazılı bir şekilde nedeniyle beraber sorumlu acenteciye/koordinatöre bildirmekle yükümlüdür.
 3. Tur boyunca katılımcılar, organizatörler ve/veya koordinatörlerin vereceği bütün kararlara uyacaklarını, bu sözleşmede taahhüt ederler.
 4. Tur esnasında kaçma girişiminde bulunan katılımcılar, tur boyunca harcanan bütün giderleri karşılamakla yükümlüdür. Bu yapılan harcamalar fatura belgeleri ile şirket avukatları tarafından işleme alınacaktır.

 

 1. Program hakkında yapılan bütün telefon/mail/mesaj görüşmeleri kayıt altına altına alınmaktadır

 

 1. Turlar esnasında buluşma noktalarına koordinatör tarafından verilen saatte gelmeyenler, turun zamanlamasını aksatmakta ve otobüs için ödenen şehir vergisi/otopark ücretlerinin ekstra ödenmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle verilen saatten geç tura katılan katılımcılar; buluşma saatinin dolmasından itibaren her 5(beş) dakika için kişi başı 10€ ödemek zorundadır. Gecikme esnasında bu tutarlar koordinatöre nakden ödenir. Ödenen bu cezalar; tur bitiminden önce tüm katılımcılara yiyecek-içecek olarak geri dağıtılacaktır. Avrupa’da otel odalarında sigara ve diğer maddelerin kullanımı yasaktır. Cezaları 100€’dan başlamaktadır. Kullananlar cezayı peşinen ödemekle yükümlüdür.

 

 1. Yurtdışına herhangi bir nedenle çıkışına izin verilmeyen yolcularımızın, vizesi olsa dahi Schengen alanına sokulmayan yolcularımızın geri-dönüş bedel ve hizmetlerinden acentemiz sorumlu değildir. Tur ücret iadesi de yapılmamaktadır.

 

 1. Tur yeterli katılımcı sağlanamadığı takdirde 72 saat önce iptal edilebilir. Gezi iptal edildiği takdirde gezi ücreti 90 gün içerisinde iade edilecektir. İade ücretleri katılımcının  yatırdığı Türk lirası cinsinden iade edilir.
  Katılımcı farklılık gösteren kur değişikliğini tur iadesinde talep edemez. Örneğin  euro kur 5 tl üzerinden ödemelerinizi yaptığınız taktirde  iade zamanında euro  3 tl ye dahi düşse  5 tl  baz alınarak iadesi gerçekleşecektir.
 2. Gümrük mevzuatları sigara/alkol limitleri hakkında uyarı yapılacaktır. Ancak söz konusu limitler dışında yapılan alışverişlerden ve gümrüklerde ödenmesi gereken cezalardan acentemiz sorumlu değildir, şahıslar kendileri ödeme yapmalıdır.

 

 

 1. Tur öncesinde yolcuların bilgilendirilmesi amacıyla Whatsapp ve/veya bir sosyal medya organından grup açılacaktır. Tur esnasında da buradan gerekli bilgilendirilmeler yapılacaktır. Bu nedenle telefonlarınızın kaybolma, acil durum vs. gibi hallerde haberleşme/bilgilendirme için yurtdışında açık olması önemle tavsiye edilir.
 2. Tura katılamama durumunda katılımcı, tur hakkını başka bir kişiye devredebilir. Ancak tur tarihinden en az 1(bir) ay önce devir yapılmalı ve tarafımıza yazılı bilgi geçmeniz gerekmektedir.
 3. Koordinatörler tur içerisinde değişiklik yapma hakkına sahiptirler.
  Belirtilen ülke ve şehir  gezileri gerçekleşip kalan fazla zamanı  program içinde olmayan  başka  ülke ve şehri gezerek değerlendireceklerdir.
  Program  değişikliğinden kesinlikle ek ücret talebi bulunulmayacaktır.
  Ülke ve şehir  vergiler 1 ila 10 euro  arasında değişkenlik göstermektedirler. Ekstra olacak programlarda sadece ülke şehir  vergisi verilmesi zorunludur.

 

 1. Jovenbus, 2019 faaliyetlerini TÜRSAB A Grubu Türsab A-10377 belge numaralı  Turizm kalitesiyle gerçekleştiren bir markadır

 

 1. İPTAL VE İADE KOŞULLARI:

1.Derece akraba ölüm yaralanma bu tarz üzücü olayı belgelemeniz durumunda ücretin  tamamı iade edilir.
Tura katılacak kişinin tura gelemeyecek bir sağlık sorunu ile karşılaşması durumunda tam teşekkürlü  hastahane raporu  ile Tura katılamaz  belgesini ulaştırdıkları taktirde kapora dahil diğer ödemelerini geri iadesi gerçekleşecektir.

Katılımcı Kapora ödemesi yaptıktan sonra  keyfi  yada başka bir sebeple  turu iptal ettiği taktirde kapora ücreti iadesi kesinti sağlanarak kalan ödemenin iadesi gerçekleşecektir

 

Katılımcı  yapılan vize başvurusu sonucunda 1. Madde  11. Maddeye kadar olan vize red nedenlerinden  kesinlikle jovenbus sorumlu tutmayacağını bu sözleşme  onayında kabul etmiş sayılır
Vize sonucunu elçilik  tarafından verildiğini ve bu sonucu katılımcının verdiği vize başvuru evraklarını inceleyerek sonuca ulaştırmaktadırlar.

 

Vize red  alan kişilerin kapora haricinde  diğer geriye kalan ücretleri 90 gün içinde iadesi gerçekleşecektir.
Kapora  harici yada dahili   geri iade yapılacak kişi ücreti yatırdığı kur üzerinden  geri iadesi   yapılacaktır.

 

 1. Ödenecek olan tur ücretine dahil olan/olmayan unsurlar aşağıda belirtilmiştir.

 

 

 

Tur ücretine dahil olanlar

 1. Otobüs ile gidiş-dönüş
 2. X gece otellerde konaklama(kahvaltı)
 3. Araç içi soğuk/sıcak içecek ikramları
 4. Tur içinde fotoğraf ve video çekimleri
 5. Araç içi bilgilendirme
 6. Koltuk sigortası (Yolculuk boyunca emniyet kemeri bağlı olmak zorundadır.)
 7. Yeşil sigorta (Otobüsün yurtdışında geçirdiği süre boyunca masraflarını karşılayan sigorta.
 8. Jovenbus refakat hizmeti

10.Jovenbag paketi

Tur ücretine dahil olmayanlar

 1. Öglen ve akşam yemekleri
 2. Müze/ören yerleri girişleri
 3. Kaybolma durumunda geriye dönüş ücreti yada bir sonraki durağa varış ücreti
 4. Tura katılacağı noktaya ulaşım ücretleri
 5. Yurt dışı çıkış harcı
 6. Rehberlik gizmeti
 7. Şehir içi ulaşım biletleri ücretleri

10.Vize/30000€ teminatlı seyahat sigortası bedeli .

Yaşanılan uyuşmazlıklar  ve anlaşmamazlıklar  Ankara mahkemeleri  ve Ankara Tüketici Hakları Hakem Heyeti yetkilidir.

Sözleşme 2 (iki) nüsha çıktı alınıp imzaladıktan sonra  biri katılımcıda diğer ise tur yetkilisine teslim edilecektir.

 

 

 

KATILIMCININ                                                                                                            KOORDİNATÖRÜN

ADI-SOYADI                                                                                                                 ADI-SOYADI
TELEFON NO                                                                                                               TELEFON NO
ADRES                                                                                                                          ADRES

İMZA                                                                                                                            İMZA

Vize Talep Dilekçesi Örneği‘ni buradan indirip, düzenleyebilirsiniz

Şirket Sahipleri (Şahıs Şirketleri)

(Eczacılar, Serbest Muhasebeci ve Mâli Müşavirler için de geçerlidir.)

 • Maksimum son 10 sene içerisinde alınmış seyahat bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği olan pasaport,
 • Var ise eski pasaportlar
 • Seyahat edilecek ülke konsolosluğuna ait imza bölümleri imazalanmış, ev adresi ve telefon numarası bölümüne cep numarası eklenmiş başvuru formu,
 • 2 adet yeni çekilmiş (son 3 ay içerisinde) beyaz arka fonlu, objektife düz bakılmış yüzde ifade olmaksızın çekilmiş, yüz hatlarının belli olduğu 3,5-4,5 cm boyutlarında biometrik fotoğraf,
 • TC Kimlik Numarası yazılı Nüfus Kâğıdı fotokopisi,
 • Antetli kâğıda (Antetli kâğıt yoksa A4’ün üst orta kısmına kaşe basılarak kullanılabilir) seyahat tarihleri ve gidiş amacı belirtilmiş dilekçe (Beraber seyahat edilecek aile fertleri varsa isimleri belirtilerek masraflarının karşılanacağı beyan edilmeli.)
 • İmza Beyaznnamesi,
 • 2015 işlenmiş vergi levhası,
 • Bağlı bulunduğu odadan son 3 aylık orijinal faaliyet belgesi,
 • Oda sicil kayıt sureti (Varsa şahıs şirketlerinde zorunlu değildir.)
 • Sicil gazetesi fotokopisi (Varsa şahıs şirketlerinde zorunlu değildir.)
 • Almanya başvuruları için Bağ-Kur Dökümü,
 • İçerisinde en az 2.500-3.000 TL meblağ bulunan güncel tarihli alınmış (Başvurudan en fazla 10 gün önce) son 4 aylık hareketlerini gösterir orijinal hesap cüzdanı veya hesap sahibinin ismi belirtilmiş ıslak kaşeli, imzalı, imza sirküleriyle birlikte hesap dökümü (Hesap, Fon veya Altın hesabıysa döküme TL karşılığını gösterir varlık ekstresi eklenmelidir.)
 • Son aya ait kredi kartı ekstresi,
 • Tapu,
 • Araç ruhsatı,
 • Diploma
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Yerleşim yeri bilgilerinin olması gereklidir.)
Şirket Ortakları (Limited Şirketleri)

(Çok Ortaklı)

 • Maksimum son 10 sene içerisinde alınmış seyahat bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği olan pasaport,
 • Var ise eski pasaportlar,
 • Seyahat edilecek ülke konsolosluğuna ait imza bölümleri imzalanmış, ev adresi ve telefon numarası bölümüne cep numarası yazılmış başvuru formu,
 • 2 adet yeni çekilmiş (son 3 ay içerisinde) beyaz arka fonlu, objektife düz bakılmış yüzde ifade olmaksızın çekilmiş, yüz hatlarının belli olduğu 3,5-4,5 cm boyutlarında biometrik fotoğraf,
 • TC Kimlik Numarası yazılı okunaklı nüfus kağıdı fotokopisi,
 • Antetli kâğıda (Antetli kağıt yoksa A4’ün üst orta kısmına kaşe basılarak kullanılabilir) seyahat tarihleri ve gidiş amacı belirtilmiş dilekçe (Beraber seyahat edilecek aile fertleri varsa isimleri belirtilerek masraflarının karşılanacağı beyan edilmeli.)
 • Seyahat tarihleri ve gidiş amacı belirtilmiş şahsi dilekçe (Beraber seyahat edilecek aile fertleri varsa isimleri belirtilerek masraflarının karşılanacağı beyan edilmeli. Başvuru sahibi şirkette imza yetkilisi değilse.)
 • İmza sirküleri,
 • Son 3 aylık orijinal faaliyet belgesi,
 • 2015 işlenmiş vergi levhası,
 • Ortakları gösterir sicil gazetesi (Başvuru sahibinin ismi mutlaka geçmeli.)
 • Almanya Başvuruları için Bağ-Kur dökümü,
 • İçerisinde en az 2.500-3.000 TL meblağ bulunan güncel tarihli alınmış (Başvurudan en fazla 10 gün önce) son 4 aylık hareketlerini gösterir orijinal hesap cüzdanı veya hesap sahibinin ismi belirtilmiş ıslak kaşeli, imzalı, imza sirküleriyle birlikte hesap dökümü (Hesap, Fon veya Altın hesabıysa döküme TL karşılığını gösterir varlık ekstresi eklenmelidir.)
 • Son aya ait kredi kartı ekstresi,
 • Tapu,
 • Araç ruhsatı,
 • Diploma,
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi,
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Yerleşim yeri bilgilerinin olması gereklidir.)
Özel Şirket Çalışanları

(Özel Hastanede Çalışan Doktor, Hukuk bürosunda veya Şirkete Çalışan Avukat, Özel Okulda Öğretmen, Bankacılar için de geçerlidir.)

 • Maksimum son 10 sene içerisinde alınmış seyahat bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği olan pasaport,
 • Var ise eski pasaportlar,
 • Seyahat edilecek ülke konsolosluğuna ait imza bölümleri imzalanmış, ev adresi ve telefon numarası bölümüne cep numarası yazılmış başvuru formu,
 • 2 adet yeni çekilmiş (son 3 ay içerisinde) beyaz arka fonlu, objektife düz bakılmış yüzde ifade olmaksızın çekilmiş, yüz hatlarının belli olduğu 3,5-4,5 cm boyutlarında biometrik fotoğraf,
 • TC Kimlik Numarası yazılı okunaklı nüfus kâğıdı fotokopisi,
 • Seyahat tarihleri ve gidiş amacı belirtilmiş şahsi dilekçe. (Beraber seyahat edilecek aile fertleri varsa isimleri belirtilerek masraflarının karşılanacağı beyan edilmeli.)
 • Antetli kağıda imza yetkilisi (İmza sirkülerinde imzası geçen) tarafından imzalı, kaşeli düzenlenme tarihi olan çalışanın görevi, işe başlama tarihi, maaşı ve izin tarihleri yazılı dilekçe,
 • Şirketin imza sirküleri,
 • Son 3 aylık orijinal faaliyet belgesi (Hukuk bürosunda çalışan avukatlar için yanında çalıştığı kişinin baro kaydı.)
 • 2015 işlenmiş vergi levhası,
 • Ortakları gösterir sicil gazetesi,
 • SGK işe giriş bildirgesi (Bankacılar için kendi emekli sandıklarından yazı)
 • Avukatlar için son 3 ay içinde alınmış orijinal baro kaydı,
 • SGK 4A detaylı barkotlu hizmet dökümü,
 • Son 3 aylık şirketten ıslak kaşeli, imzalı maaş bordurosu,
 • İçerisinde en az 2.500-3.000 TL meblağ bulunan güncel tarihli alınmış (Başvurudan en fazla 10 gün önce) son 4 aylık hareketlerini gösterir orijinal hesap cüzdanı veya hesap sahibinin ismi belirtilmiş ıslak kaşeli, imzalı, imza sirküleriyle birlikte hesap dökümü (Hesap fon veya altın hesabıysa döküme TL karşılığını gösterir varlık ekstresi eklenmelidir.)
 • Son aya ait kredi kartı ekstresi,
 • Tapu,
 • Araç ruhsatı,
 • Diploma,
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi,
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Yerleşim yeri bilgilerinin olması gereklidir.)
Devlet Memurları

(Devlet Okulunda Öğretmen, Devlet Hastanesinde Doktor ve Askerler için de geçerlidir.)

 • Maksimum son 10 sene içerisinde alınmış seyahat bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği olan pasaport,
 • Var ise eski pasaportlar,
 • Seyahat edilecek ülke konsolosluğuna ait imza bölümleri imzalanmış, ev adresi ve telefon numarası bölümüne cep numarası yazılmış başvuru formu,
 • 2 adet yeni çekilmiş (son 3 ay içerisinde) beyaz arka fonlu, objektife düz bakılmış yüzde ifade olmaksızın çekilmiş, yüz hatlarının belli olduğu 3,5-4,5 cm boyutlarında biometrik fotoğraf,
 • TC Kimlik Numarası yazılı okunaklı nüfus kâğıdı fotokopisi,
 • Seyahat tarihleri ve gidiş amacı belirtilmiş şahsi dilekçe. (Beraber seyahat edilecek aile fertleri varsa isimleri belirtilerek masraflarının karşılanacağı beyan edilmeli.)
 • Görev yapılan kurumdan ıslak mühürlü, imzalı görev ve izin yazısı,
 • Son 3 aylık mühürlü, ıslak imzalı maaş bordrosu,
 • İçerisinde en az 2.500-3.000 TL meblağ bulunan güncel tarihli alınmış (Başvurudan en fazla 10 gün önce) son 4 aylık hareketlerini gösterir orijinal hesap cüzdanı veya hesap sahibinin ismi belirtilmiş ıslak kaşeli, imzalı, imza sirküleriyle birlikte hesap dökümü (Hesap fon veya altın hesabıysa döküme TL karşılığını gösterir varlık ekstresi eklenmelidir.)
 • Son aya ait kredi kartı ekstresi,
 • Tapu,
 • Araç ruhsatı,
 • Diploma,
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi,
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Yerleşim yeri bilgilerinin olması gereklidir.
Emekliler
 • Maksimum son 10 sene içerisinde alınmış seyahat bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği olan pasaport,
 • Var ise eski pasaportlar,
 • Seyahat edilecek ülke konsolosluğuna ait imza bölümleri imzalanmış, ev adresi ve telefon numarası bölümüne cep numarası yazılmış başvuru formu,
 • 2 adet yeni çekilmiş (son 3 ay içerisinde) beyaz arka fonlu, objektife düz bakılmış yüzde ifade olmaksızın çekilmiş, yüz hatlarının belli olduğu 3,5-4,5 cm boyutlarında biometrik fotoğraf,
 • TC Kimlik Numarası yazılı okunaklı nüfus kâğıdı fotokopisi,
 • Seyahat tarihleri ve gidiş amacı belirtilmiş şahsi dilekçe. (Beraber seyahat edilecek aile fertleri varsa isimleri belirtilerek masraflarının karşılanacağı beyan edilmeli.)
 • Emekliliği kanıtlayıcı belge, emekli kimlik kartı, SGK’dan emekli yazısı, emekli maaş dekontu ve maaş alınan bankadan maaş görünür şekilde son 4 aylık hesap dökümü,
 • İçerisinde en az 2.500-3.000 TL meblağ bulunan güncel tarihli alınmış (Başvurudan en fazla 10 gün önce) son 4 aylık hareketlerini gösterir orijinal hesap cüzdanı veya hesap sahibinin ismi belirtilmiş ıslak kaşeli, imzalı, imza sirküleriyle birlikte hesap dökümü (Hesap fon veya altın hesabıysa döküme TL karşılığını gösterir varlık ekstresi eklenmelidir.)
 • Son aya ait kredi kartı ekstresi,
 • Tapu,
 • Araç ruhsatı,
 • Diploma,
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi,
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Yerleşim yeri bilgilerinin olması gereklidir.)
Ev Hanımları
  • Maksimum son 10 sene içerisinde alınmış seyahat bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği olan pasaport,
  • Var ise eski pasaportlar,
  • Seyahat edilecek ülke konsolosluğuna ait imza bölümleri imzalanmış, ev adresi ve telefon numarası bölümüne cep numarası yazılmış başvuru formu,
  • 2 adet yeni çekilmiş (son 3 ay içerisinde) beyaz arka fonlu, objektife düz bakılmış yüzde ifade olmaksızın çekilmiş, yüz hatlarının belli olduğu 3,5-4,5 cm boyutlarında biometrik fotoğraf,
  • TC Kimlik Numarası yazılı okunaklı nüfus kâğıdı fotokopisi,
  • Masraflarını karşılayacak kişiden seyahat tarihleri ve gidiş amacı belirtilmiş masrafların karşılanacağını isim belirterek beyan edilmiş şahsi dilekçe,
  • Masraflarını karşılayacak kişinin imza örneği (Ehliyet, pasaport vb.)
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Yerleşim yeri bilgilerinin olması gereklidir.)
  • Diğer aile üyeleri tarafından karşılanıyor ise tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,

  Yukarıda belirtilen evraklara ek olarak masrafları karşılayan kişinin meslek grubuna göre evrakları pasaport, fotoğraf, imzalı dilekçe dışında tamamını eksiksiz olarak hazırlaması gereklidir.

Öğrenciler
 • Maksimum son 10 sene içerisinde alınmış seyahat bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği olan pasaport,
 • Var ise eski pasaportlar,
 • Seyahat edilecek ülke konsolosluğuna ait imza bölümleri imzalanmış, ev adresi ve telefon numarası bölümüne cep numarası yazılmış başvuru formu,
 • 2 adet yeni çekilmiş (son 3 ay içerisinde) beyaz arka fonlu, objektife düz bakılmış yüzde ifade olmaksızın çekilmiş, yüz hatlarının belli olduğu 3,5-4,5 cm boyutlarında biometrik fotoğraf,
 • TC Kimlik Numarası yazılı okunaklı nüfus kâğıdı fotokopisi,
 • Yeni tarihli İngilizce düzenlenmiş orijinal öğrenci belgesi,
 • Masraflarını karşılayacak kişiden seyahat edecek kişinin ismi yakınlık derecesi seyahat tarihleri ve gidiş amacı belirtilmiş masrafların karşılanacağı beyan edilmiş şahsi dilekçe,
 • İtalya ve İspanya Konsolosluğu masrafları anne ve baba dışında birinin karşılamasını kabul etmemektedir.
 • Masrafları karşılayan kişinin imza örneği (Ehliyet, pasaport vb.)
 • 18 yaş altı seyahat edecek misafirlerimiz için anne ve baba tarafından noterden muvaffakatname (İtalya ve Yunanistan konsolosluğu anne ve baba beraber gitse dahi her başvuruda bu evrağı istemektedir.) ( Bazı durumlarda diğer konsolosluklarda bu evrağı talep edebilir.) ( İspanya konsolosluğu bu belge için özellikle İspanya’ya seyahat edebileceğinin belirtilmesini istemektedir.)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Yerleşim yeri bilgilerinin olması gereklidir.)

Yukarıda belirtilen evraklara ek olarak masrafları karşılayan kişinin meslek grubuna göre evrakları pasaport, fotoğraf, imzalı dilekçe dışında tamamını eksiksiz olarak hazırlaması gereklidir.

Çalışmayanlar
 • Maksimum son 10 sene içerisinde alınmış seyahat bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği olan pasaport,
 • Var ise eski pasaportlar,
 • Seyahat edilecek ülke konsolosluğuna ait imza bölümleri imzalanmış, ev adresi ve telefon numarası bölümüne cep numarası yazılmış başvuru formu,
 • 2 adet yeni çekilmiş (son 3 ay içerisinde) beyaz arka fonlu, objektife düz bakılmış yüzde ifade olmaksızın çekilmiş, yüz hatlarının belli olduğu 3,5-4,5 cm boyutlarında biometrik fotoğraf,
 • TC Kimlik Numarası yazılı okunaklı nüfus kâğıdı fotokopisi,
 • Masraflarını karşılayacak kişiden seyahat tarihleri ve gidiş amacı belirtilmiş masrafların karşılanacağını isim belirterek beyan edilmiş şahsi dilekçe,
 • Masraflarını karşılayacak kişinin imza örneği (Ehliyet, pasaport vb.)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • SGK 4A detaylı barkotlu hizmet dökümü. (Kişinin çalışmadığını kanıtlamak için.)

Yukarıda belirtilen evraklara ek olarak masrafları karşılayan kişinin meslek grubuna göre kendi evraklarını (pasaportu ve fotoğrafı hariç) eksiksiz olarak hazırlaması gereklidir.

Detaylı bilgi görüntülemek için lütfen üzerlerine tıklayınız.

Bu Turu Nasıl Satın Alabilirim?

Turumuzu satın almak için:

1-Ofisimize gelerek nakit ödeme yaparak
2-Ofisimize gelerek kredi kartınızla tek çekim veya taksit yaparak
3-Mail order formu doldurarak
Mail order formunu sitemizden indirebilir veya ofisimizi arayarak fakslanmasını isteyebilirsiniz..
4-EFT ile hesabımıza havale yaparak .
Banka hesap numaralarımızı aşağıda görebilirsiniz.

Şirket Hesap Bilgileri

Şirket Açık Ünvanı JOVEN TURİZM SEYAHAT ACENTALARI VİZE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

Mersis No: 0484115866900001

Vergi Dairesi mithatpaşa vergi daire
Vergi No 4841158669

Banka Adı: FİNANSBANK
Iban No: tl hesabı tr31 0011 1000 0000 0075 0025 81
iban euro hesabı tr36 0011 1000 0000 0075 0029 76

ATM veya Bankadan ücret yatırırken hangi kura göre işlem yapmalıyım?

Ücreti yatıracağınız günki kur üzerinden alış üzerinden hesaplanıp  sizlere bildiriliyor. Tl olarak şirket hesabına gelen ücretler tekrar o günki kur üzerinden euro yapılarak  sizin adınıza muhasebesi tutulmaktadır.

Yanıma ne kadar para almam gerekir?

Kendinize günlük ortalama bir harcama limiti belirlemenizi tavsiye ederiz. Ortalama harcamalar günlük 20-25 Euro aralığında değişmektedir. 25 Euro harcayacağınızı düşünüyorsanız 500 Euro almanız yeterli olacaktır. Ekstra durumlar için kredi kartınız varsa yanınıza mutlaka almanızı öneririz.

Kredi kartı kullanılıyor mu?

Tüm kredi kartları kullanılmaktadır. Bankadan açtırmanıza gerek yoktur. Sadece kredi kartınızın Euro özelliği yoksa yapmış olduğunuz harcamalar hesap ekstrenize bankanın o günkü kurundan yansıyacaktır. Örneğin; yapacağınız 10 Euro’luk harcama bankanın kurunun 4.00 olduğunu düşünürsek 40 Tl olarak işlem görecektir. Bankaların ekstra komisyon alması söz konusu değildir

TL mi Euro mu almalıyım?

Paranızı kesinlikle Euro yaparak gelmeniz gerekmektedir.

Taksitle ödeme imkanı var mı?

Turlarımızda 3-6-9 taksit  seçenekleri ile ödemelerinizi yapabilirsiniz.
Başlangıç olarak 200 euro kapora ücreti ödemesi harici kalan ücretler taksitle ödeme şansınız bulunmaktadır.

Ödeme planımı kendim yapabilir miyim?

Katılım ücreti  ne kadar olursa olsun  kapora harici kalan ödemelerinizi tur başlamasına  bir hafta kalmasına kadar  taksitlerini kendiniz belirleyerek   yapabilirsiniz.

Ödemeyi Türk Lirası olarak yapacağım, kaç lira yatırmalıyım?

Türk Lirası bazında ödeme yaptığınız takdirde, ödeme yaptığınız andaki kur geçerlidir. Ödemeleriniz bankaların döviz kuru temel alınarak Euro’ya çevrilmektedir. Jovenbus euro olarak havale yapmanızı önerir. TL olarak yapılan ödemelerde oluşan kur zararından Jovenbus sorumlu tutulamaz.

Ödemeyi peşin olarak yapabilir miyim?

Ödemenizi peşin olarak tabi yapabilirsiniz.
Öncelikle  başvuru formunu doldurup   size kabul edildiğinize dair bir mesaj mail  almayı bekleyin daha sonra ödemenizi yapabilirsiniz.

Peşin ödemeler de Erken rezervasyon  fırsatları olan turlarımızda herhangi bir indirim yapılmamaktadır.
Her gün tırmanan  euro için erken rezervasyon fırsatı ile hem indirimli hemde önceden yerinizi ayırabilme fırsatı sonuyoruz.

Süreç Nasıl İşliyor?

1.Katılmak istediğiniz turun başvuru formunu doldurun ve formun altında yer alan ‘GÖNDER’ butonuna basın.

2.Başvuru formunuz yol danışmanlarınız tarafından değerlendirilecek ve en geç bir hafta içerisinde eğer katılım için gerekli şartları sağlıyorsanız tarafımızdan SMS ve kabul maili alacaksınız.

3.Başvuru yaptıktan hemen sonra başvuru formuna yazdığınız mail adresinize turumuzla ilgili döküman ve sözleşmeyi lütfen dikkatlice okuyunuz.

4.Başvuru formlarını eksik hatalı doldurulduğu taktirde dikkate alınmadan silinecektir.

5 Başvuru yapıldıktan sonra ödeme yaptıktan sonraki sözleşme otomatik olarak mail adresinize ulaşacaktır. Bu sözleşme ödeme yapıldıktan sonra ödeme bilgileri girilerek sizlere ulaştırılacaktır.

6.Tur sözleşmesi ve ön ödemeyi içeren bu adımları gerçekleştirdiğinizde kesin olarak kaydınız yapılmış olacak. Ön ödeme yaptıktan sonra ödemenizin geri kalanını tur günü ödeyebilirsiniz.

7.Tur tarihinize 2 ay kala eğer vize almanız gerekiyorsa vize ekibimiz size ulaşacak ve vize alımınız için sizi adım adım yönlendirecek. Pasaportunuz yoksa vize işlemleri başladığında çıkarabilirsiniz. Tur başvurunuz esnasında pasaportunuzun olması gerekmiyor.

8.Vize işlemleriniz bittikten sonra sizinle yolculuğunuz boyunca yeme-içme maliyetlerinizi düşürmeniz ve yanınıza almanız gerekenler hakkında bilgi içeren bir ihtiyaç listesi paylaşacağız.

9.Tur tarihinde Ankara ve İstanbul’daki buluşma noktalarında sizlerle buluşarak unutulmaz yolculuğumuza başlayacağız.

Başvuru Formu

Lütfen bütün alanları doğru ve eksiksiz olarak doldurduğunuzdan emin olunuz. Teşekkürler.
Hemen Başvur